AĞZINIZA SAĞLIK

Merhaba, bundan sonra POST gazetesindeki bu köşemizde ağız ve diş sağlığı ile ilgili sizleri bilgilendireceğim. Dişler bizim hayati organlarımızdan birisidir. Olmayınca rahat gülemeyiz, rahat yiyemeyiz ve hatta konuşamayız. Peki bu kadar hayati olan dişlerimizi neden ihmal ediyoruz? Bunu sadece diş doktoru korkusu ile tarif edebilir miyiz? Bence hayır… Şu cümleyi çok duyuyorum: “Zaten benim ailemde kimsenin doğru düzgün dişi yok ..”
Kalıtım ,yani aileden gelen genetik özellikler tabii ki önemli , ancak aynı aileden bakımına dikkat eden ya da etmeyen bireylerde sonuç aynı olmuyor. Yapılan bilimsel çalışmalar diş kayıplarının birincil sebebinin kalıtım değil bilinçli bakım ve kontroller olmaması olduğunu gösteriyor. Yani kalıtım sonucu (aileden gelen özelliklerle) erken diş kaybı pek çok kişi için yaptığı bakım ihmallerine karşı vicdanlarını rahatlatma yolu olabiliyor.

Peki doğru bakım yapılmaması sonucu neler olabiliyor ?
1. Diş çürümesi : Genellikle dişlerin ara yüzeylerinde ve çiğneme yüzeylerinde biriken besin artıkları üzerinde üreyen bakterilerin çıkardıkları artıklar dişin çürümesine sebep olur. Yani besin artıkları iyi temizlenirse çürük oluşması mümkün olmaz. Çürüyen dişler normalde çok güçlü ve sert olan diş minesini paslanan bir demirin zayıflaması gibi içten içe zayıflatır ve desteksiz kalıp kırılmasına sebep olur. Ayrıca bu çürükler ( mikroplar ) dişin içindeki canlılığını sağlayan sinirlere ulaştığında bu dokuların enfekte olmasına ve sonuç olarak kök uçlarında iltihap ve kistlerin meydana gelmesine yol açarlar. İltihaplar ise çevrelerindeki kemiği eriterek büyürler ve yakın çevredeki tüm anatomik yapılara ( diğer diş kökleri, sinüsler, sinir dokuları gibi ) zarar verirler. Vücuda ne zararlar verdiğini ve tedavileri için neler yapılması gerektiğini ayrı yazılarda ele alacağız.

2. Dişeti iltihapları (paradontose) : İyi temizlenemeyen dişler diş yüzeylerinde değil de diş ile dişi saran dişeti dokuları arasında birikir ise önce plak denen birikintilere, sonra diş taşlarına sebep olurlar. Taşlar sadece görünür alanda değil dişeti altında kalan kök yüzeylerinde de birikirler. Bu alanları çıplak gözle görmek mümkün değildir. İste bu taşlar içerisindeki küçük boşluklar bakterilere yuva vazifesi yaparak çoğalmalarına ve etraflarındaki kemiğinde erimesine sebep olmaktadır. Kemiğin eridiği bölgede oluşan taşlar bakterilere yuva olmakta , böylece kök çevresindeki destek kemik dokusu gittikçe azalmaktadır. Halbuki bu kemik bize dişi desteklemenin yanında, eğer diş çekilmek zorunda kalınırsa bile ileride yapılacak her türlü yeni uygulama için lazımdır. Herhangi bir dişin kemiği ileri derecede erirse yandaki dişlerin de zarar görmesine sebep olur. Ayrıca implant, köprü, damak protez gibi tüm işlemler için de kemik desteği son derece önemlidir. Yine bu iltihaplar vücut sağlığı için de risk taşırlar.

Dişeti ile ilgili bu problemler en çok üst arka bölgelerdeki dişlerin ara yüzeylerinde ve alt ön bölge dişlerin iç yüzeylerinde başlar. Üst arka bölge dişler arası temizlemenin en zor olduğu , alt ön bölge ise tükürüğün en yoğun olduğu ( plakların tükürükteki kalsiyum çökelmesi ile taşlaşması kolay olur. ) bölge olduğu için daha hızlı etkilenir. Çözümü etkin ve bilinçli temizlik yapmaktır. Dişlerin temizlenmesinde öncelik gargara ya da macun özellikleri değil, ideal fırçalar ile bilinçli fırçalama teknikleri kullanmak ve mutlaka diş ipi ve ya diş arası fırçaları ile dişlerin ara yüzeyini de temizlemektir. Bu şekillerde aralara girmeden sadece diş fırçası kullanarak yapılan en iyi temizlik bile eksik yapılan bakım demektir. iş temizlemenin ideal tekniklerini ayrı bir yazıda paylaşacağız.

zaferkazak@medicadent.com

Whatsap iletişim no: +90545 358 98 78

Dr. Zafer Kazak

Medicadent
Mühürdar Caddesi No: 69
34710 İstanbul Kadıköy

Telefon: +90 (0)216 – 414 99 88
Faks: +90 (0)216 – 349 33 56