AİLE OKULU PROJESİ

Evlilik, hayatta bir insanın alabileceği en önemli ve en kritik bir karardır. Doğru insanı bulmak ve iyi insanla mutlu bir evlilik yapmak her gencin ve her anne babanın evlatları için en büyük hayalidir.
Evliliklerde iyi iletişim kurmak, ortak değerlerde birleşmek ve ortak kararlar almak evdeki huzurlu ortamın sebebidir.
Aile bireylerine öz değerlerinden taviz vermeden, kişisel ve duygusal etkileşimlere pozitif yönde bakış açısı getirerek yaşadığı topluma uygun bilgi, beceri ve davranışlar kazandırılmalıdır.
Doğru insanla evlilik yapmanın yolu doğru insan olmaktan geçer. Kişiliği oturmuş, ne istediğini bilen, beklentilerini zamana yayan kişi mutlu olduğu gibi güven de verir.
Eşler Allah’ın hem en büyük nimeti hem de en büyük imtihanıdır. Bunun bilincinde olunursa evlilikteki sıkıntılı süreçler hayırlısıyla aşılır.
Evlilik demek, anne ve baba olmaya aday olmaktır. İyi anne ve baba olmak öncelikle iyi eş olmakla, sorumluluklarının farkında olarak güven verici hal ve hareketler yapmakla, işinin ehli olmakla olur.
İyi eş olma ve evlat yetiştirme meslek gibi görülmeli ve eğitim alınmalıdır. Küçük bir meslek eğitimi için yıllarca okul okunurken, insanı mutlu etme ve yetiştirme işini üstlenen anne- baba mesleği için de bir okul olmalıdır.
Trafiğe araba ehliyeti alınmadan çıkılmasının verdiği zayiatlar her birimizin malumudur. Evlilik arabasına binerken evlilik ehliyetinin ne kadar önemli olduğu da bir gerçektir.
Araba kazası sonucunda nice canlar yanarken, aile kazaları da gelecek nesiller üzerindeki etkisi de düşünülürse çok daha fazla olduğu görülecektir.
Yıllarca aileler üzerine yapılan çalışmalarda, evlilik içinde elde edilen alışkanlıkların değiştirilmesinin ne kadar zor olduğu görülmüştür.
Yıkılan evliliklerin altında kalan nice gözü yaşlı, kalbi kırık yavrular, anne babalar ve yakın uzak sevenler olmuştur.
Nice kişiler; üniversite okuyup, belli kariyerler uğruna hayatlarını ertelemiştir. Daha fazla lüks hayat, güzel evler, tatiller, son model arabalar için ya da geleceğe yatırım yapmak için altından kalkamayacağı borçların altına girmiştir.
Nice kariyer sahiplerinin Avrupa’ya evlilik ile gelişleri, ortam bilgisine sahip olmadığı için cahilleştikleri ve kişiliklerini yitirdikleri, dil bilmediğinden dolayı eşinin ve çocuklarının eline baktıkları bir vakıadır.
Hayat devamlı rutin hale getirdiğimiz davranışlardan ibarettir. Güzel olmayan davranışlar alışkanlık haline gelmeden çaresi bulunmalıdır.
Eğitimin ciddiye alınması, evlilik ehliyetinin öneminin kavranması aile saadetinde etkin olacak, sağlıklı evlilik yapılmış olunacaktır.
“Aranızda evli olmayanları evlendirin” (Nur 32) emri verilen bir dinin müntesibi olarak bu eksikliğin farkında olmalı, sorunları fark etmeli ve “neler yapabilirim?” diye düşünmeliyiz.
İçinde “mutlu olma-mutlu etme” ve “idare etme” sanatının bilgilerinin olacağı bir “Aile Okulu” elzemdir.
Öncelikle kişiliği oluşturmuş sağlıklı, nerede neyi nasıl ne şekilde söyleyeceğini ve ne istediğini bilen, bunun yanında parasının hesabını yapan güven veren bireyler olmalıdır.
Aile için en önemli olgulardan olan iffet algısı her insan için birinci olgu olmalıdır. Tertemiz eşlere sahip olmak ancak tertemiz olmaktan geçmektedir.
Eş seçimi adeta hayatımızı çocuklarımızı seçmektir. Göz aydınlığı ve Salih Saliha eş ile beraber olunması için, göz aydınlığı ve Salih Saliha olmak gerekmektedir.
Hasıl-ı Kelam; toplumda aile kurumunun önemine dikkat çekip, bireylerde oluşan sorunların ancak aile içinde çözüldüğü gerçeği dile getirilmelidir. Aile kurumuna temel merkez olarak bakılması gerektiği bilinmelidir.
Zira; Aile toplum binasının taşıdır. O taş düşerse, toplum da düşecektir.
Selam ve dua ile…

Asiye Türkan
www.ailedanismani.de