AİLELERE ANADİL UYARISI

Murat Pehlivan-Duisburg/

Mustafa Mete’nin organize ettiği emekli öğretmenler her ayın son çarşambası düzenledikleri kahvaltılı toplantıda, T.C Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel ve Eğitim Ataşesi Vekili Mümin Sevin’in katılımıyla “Ana Dil” sorunlarını masaya yatırdılar.

Gaziantep Liva Ocakbaşı Restoran’da gerçekleşen kahvaltılı toplantı samimi bir ortamda geçerken, emekli öğretmenler, Ren Vestfalya Bölgesinde Türkçe dersleriyle ilgili problemler ve bu problemlerin çözümü için Düsseldorf Başkonsolosluğu ile dirsek temasında bulunacaklarını, ellerinden gelen tüm çabaları göstereceklerinin altını çizdiler.

Mustafa Mete halen çalışmakta olan Türk öğretmenlerinin yaşadıkları zorlukları dile getirdi. Mete “Derslerin öğlenden sonraya alınması prensip olarak 6 yıl önce çıkan bir tamime göre yapılmaktadır. Normalde bu tamım gereği mümkün olduğu sürece anadil derslerinin öğlenden önceye konmasında bir sakınca yoktur. Çalışmakta olan öğretmen arkadaşların başarılı ve aktif olmaları durumunda bazı okullarda anadil dersinin bir kısmının öğlenden evvel verildiği bilinmektedir. Türkçe Anadil dersi veren öğretmenler yerel yönetimlere bağlı olarak çalışan kişilerdir. Durum böyle olunca Anadil dersinin kontrolü ve sorumluluğu yerel Alman makamları tarafından yürütülmektedir. Ayrıca okullarda yeterli derecede sınıf kurmak için öğrenci bulunmadığı için bir öğretmenin birden fazla okulda görev yapma zorunluluğu doğmaktadır. Şu durumdaki güncel verilere göre 28 saat çalışan bir öğretmene düşen öğrenci sayısı 230 dur “dedi.

Löhrmann ile Anadil Dersleri Konuşulacak

Davetten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkonsolos Şule Gürel, haziran ayında Eyalet Eğitim Bakanı Sylvia_Löhrmann ile buluşacaklarını, eğitim konusunda sıkıntıların dile getirilerek, çözümler aranacağını söyledi. Gürel, kendisinin de bir öğretmen çocuğu olduğunu ifade ederek, “öğretmenlerimizin emekli olmalarına rağmen, burada yaşayan toplumumuz için bir şeyler yapma çabası göstermesi gurur duyulacak bir durumdur” dedi.
Duisburg’da 20 seneden beri ev ödevlerine yardım hizmeti veren Academica Dershanesi sahibi İbrahim Güçlü ‘de artık Anadilde de bu hizmeti vermeyi planladığını dile getirdi.

11 Nisan’dan sonra artık randevulu sistem

Başkonsolos Gürel ayrıca açıklamasında, “Başkonsolosluğumuzdaki bekleme sürelerinin en aza indirilmesi ve sunulan hizmetin kalitesinin daha da artırılabilmesi amacıyla tüm konsolosluk hizmetleri için 11 Nisan 2016 tarihinden itibaren randevulu sisteme geçilecektir”.dedi
Konsolosluk işlemleri için başvurmak isteyen vatandaşlarımızın ve diğer müracaatçıların www.konsolosluk.gov.tr internet adresinin “randevu” modülünden çalışma günleri içinde 09:00 – 12:30 ve 13.00-15.00 saatleri arasında istedikleri gün ve saat için randevu almaları gerekmekte.

Misafir olarak toplantıya katılan FSV Spor Kulübü temsilcilerinden Selma Sağır’da 22.4.2016 Cuma günü saat 15.00 te Warbruck Caddesi üzerindeki spor sahalarında bir 23.Nisan Çocuk Bayramı kutlamaları yapacaklarını, özel davetiye verdikleri Başkonsolos Gürel ve katılımcı öğretmenleri davet ederek katkı sunmalarını istedi.

Bir dahaki buluşmanın 27.04.2016 saat 09.45 olarak belirlendiği kahvaltılı toplantı, hatıra fotoğrafı ile son buldu.