Ailelere Corona çocuk bonusu müjdesi

Federal Aile Bakanı Franziska Giffey, bu yıl yine Corona çocuk ikramiyesi olabileceği müjdesini paylaştı.

Kâmil Yılmaz
BERLİN – Geçtiğimiz yıl ailelere ödenen Corona çocuk ikramiyesinin tekrarlanabileceği bildirildi. Konuyla ilgili olarak Federal Aile Bakanı Giffey, daha önceki bonus ödemesi ile iyi deneyimler yaşadığını söyledi. Konuyla ilgili kararın önümüzdeki günlerde verileceği kaydedildi. SPD’li siyasetçi çarşamba günü Federal Meclis’te “Bun ikramiye ile ilgili çok iyi deneyimlerimiz oldu” diyerek “Ve bununla ilgili bir tartışma var ve bu bağlamda şimdi önümüzdeki birkaç gün içinde de gelişmeler olacağını düşünüyorum” diye ekledi.

300 avroluk çocuk ikramiyesi aileler için korona krizini hafifletmeyi amaçlıyor
2020 Corona yılında, aylık çocuk parasına ek olarak, büyük koalisyon, Corona krizinin ailelere yönelik sonuçlarını hafifletmek ve aynı zamanda tüketimi canlandırmak için ebeveynlere 300 Euro’luk bir ikramiye ödenmesini yapmıştı. Bakan Giffey’e göre, yaklaşık 16 milyon çocuk için 4 milyar avrodan fazla ödeme yapıldı. Alman Çocuk Fonu kısa süre önce cari yıl için böyle bir prim talep etti. SPD genel başkan yardımcısı Serpil Midyatlı da bu isteğe “Spiegel” röportajıyla katıldı.

Kreşleri ve okulları mümkün olan en kısa sürede açın
Federal Aile Bakanı Giffey ayrıca Federal Meclis’te, daha uzun okul ve kreşlerin kapanması durumunda, ebeveynler için çocukluk dönemi hastalık günlerinin sayısını artırmaya devam edeceğine söz verdi. Kreşlerin ve okulların mümkün olan en kısa sürede yeniden açılmasını sağlamak için çalışıldığına da dikkat çeken Aile Bakanı “Şu anda odak noktamız 14 Şubat’tan sonra açılış stratejisine girebilmek. Kreşler ve okullar ilk yeniden açılanlar arasında olmalıdır.” Şeklinde görüş belirtti.