Avukat Ayşe Akpınar, “Ailenin hukuku sağlam olmalı”

Avukat Ayşe Akpınar, “Ailenin hukuku sağlam olmalı”

Aile, İş ve Trafik Hukuku uzmanı Avukat Ayşe Akpınar Stuttgart-Zuffenhausen’de hizmetinizde

Mustafa Karaman
STUTTGART- Mesleğini 15 yılı aşkın icra eden, Stuttgart ve çevresinde aile hukuk dalında en tecrübeli Avukatları arasında yer alan Ayşe Akpınar, Stuttgart-Zuffenhausen’de Colmarer Str. 21 numarada bulunan Avukatlık Bürosunun yansıra Vergi (Lohnsteuer) ve Muhasebe (Buchhaltung) bürosunda da 3 senedir hizmet veriyor. Deneyimli uzman Avukat Akpınar, ayriyeten İş Hukuku (işten- çıkarılma vs.) ve Trafik Hukuku (trafik kazaları vs.) gibi davalarına da yoğun olarak bakıyor. Avukat Ayşe Akpınar, aile hukukunda, nişanlanma, evlenmenin koşulları ve hükümleri, boşanmanın koşulları ve sonuçları, mal rejimleri, aile konutu, çocuğun nafaka hakkı, velayet, vesayet, nafaka, kadın hakları, adı üstünde, aile içinde olabilecek her türlü problemin çözümü için devreye giren mekanizma aile hukuku olduğunu ifade etti. Akpınar, bu ve benzeri konular hakkında sorular sorulduğunu ve sıklıkla gözlemlediğini söyleyerek konuyu bir kez de gazetemiz aracılığı ile insanları bu konuda aydınlatmak istedi.

AİLE HUKUKU NEDİR?
Medeni hukukun kapsamı içinde ele alınan bu sorunlar aile hukuku tarafından çözüme ulaştırıldığını söyleyen tecrübeli Avukat Ayşe Akpınar, “Avukat olarak amacım uzmanlık alanlarımda ailelere danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermektir. Tüm hukuki sorunlarınızın çözümünde hizmetinizdeyim“ dedi. Toplumun en küçük yapı taşı olan aile birliğinin korunması demek, huzurlu ve güvenli bir topluma merhaba demekle eş anlamlı olduğunu söyleyen Avukat Akpınar, “Ben hiç bir zaman aile yapısının bozulmasını istemem. Ama maalesef toplumumuzun yapısında olan bu olumsuzluklar yer almaktadır. Aslında kısa ve öz olarak aile hukuku için evliliklerin hukukudur diyebiliriz. Nişanlanmadan tutun da evliliğe kadar uzanan yoldan başlayarak, sonrasında olabilecek tüm sorunları içine alan, eşlerin bir birleri ile olan uzaklıklarını, çocukların ve kadınların haklarını koruma altına alan, vesayet konularında hüküm verme yetkisi olan, yasal olarak gereken hukuka aile hukuku denir“ ifadelerini kullandı.

NELERİ KAPSAR?
Hiç istenmese de aile içi sorunları yok sayamadığımızın altını çizen Avukat Ayşe Akpınar, günümüzde Türk toplumunda giderek artan boşanmalar beraberinde pek çok sıkıntıyı da getirdiğini vurguladı. İşte aile hukukuna verilen önem de burada ortaya çıktığını söyleyen tecrübeli Avukat Akpınar, yasal olarak düzenleme altına alınmayan bu konularda yaşanacak olan bilinmezlikler pek çok büyük sorunun meydana gelmesine yol açabildiğini, özellikle boşanmış anne, babaların ve çocukların konusu tüm insanlar için geçerli bir sorun yumağı olduğunu ifade ederek, “Eğer anlaşmalı bir boşanma söz konusu değilse, çocuklar iki taraf arasında kalır ve ne annesinden ne de babasından vazgeçemeyeceği için ne yapacağını bilemez hale gelir ve psikolojik sıkıntıları da yaşamaya başlar“ dedi. Aile hukukunun anlaşmalı boşanma davaları ve anlaşmalı boşanma protokolü, çekişmeli boşanma davaları, evlilik sözleşmesi ve mal rejimi sözleşmeleri, nafaka, maddi ve manevi tazminat talepleri, mal rejimi davaları, iddet süresinin kaldırılması davaları, evlilik iptali davaları, velayet davaları, ailenin korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi hakkında kanun çerçevesinde tedbir, koruma, uzaklaştırma kararları, Türkiye ve Almanya mahkemelerinin verdiği boşanma kararlarının tanınması ve tenfizi ile babalık davasını kapsadığını söyleyen Avukat Ayşe Akpınar, “ Boşanma işlemleri aile mahkemelerince karara bağlanır“ dedi.

Avukat Ayşe Akpınar kimdir?
Uzman Avukat Ayşe Akpınar, Almanya’nın Frankfurt kentinde doğmuş ve aslen Yozgatlıdır. Frankfurt’ta bulunan Johann Wolfgang Goethe Üniversitesinin Hukuk fakültesinden 2003’de mezun olup, 2 yıllık stajın ardından kendi ofisini 2005’de Stuttgart’ta hizmete açmıştır. Akpınar, evli ve 4 çocuk annesidir.

AVUKAT Rechtsanwalt Ayse Akpinar (Kanzlei für Recht und Steuern)

Stuttgart kentinin Zuffenhausen semtinde, Colmarer Str. 21 numaralı adresinde hizmet veren Avukat Ayşe Akpınar, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin +49 (0) 711- 2319691 nolu telefon numarasından kendilerine ulaşabileceklerini bildirdi.