AİLENİZE DEĞER VERİN

blank

Erdal AltuntaşHAMBURG – Türkiye’den gelen Eğitimci-Yazar ve Aile Danışmanı Saliha Erdim, DİTİB Mescidi Aksa Camii toplantı salonunda “Aile içi iletişim” konulu bir seminer verdi. DİTİB Nord Eyaleti Kadınlar Birliği tarafından düzenlenen seminere; anne, baba ve gençlerden oluşan çok fazla ilgi oldu. Alanında uzman olan ve kitapları bulunan Saliha Erdim, aile içi iletişim kopukluğunun sebepleri, anne ve babaya düşen görevler, çocuklarla nasıl doğru iletişim kurulabileceği gibi önemli konuları örnekler vererek anlattı. Tüm çiftlere seslenen Erdim “Eşleriniz sizden güzel söz duymak ister. Eşinize herzaman güzel bir dille hitap edin, güzel şeyler söyleyin” dedi.

Annelerin yaptığı hatalardan birtanesinin, çocuklarını korkutmak için “Şimdi baban geliyor, bak babana söylerim” gibi sözlerle babaların kötülenmesinin yanlış olduğunu ifade eden Erdim “Baba algısını zihinlere doğru oturtturan kişi Allah sevgisini de çocuğuna vermiş olur. Mümkün olduğunca çocuklarınızın yanında tartışmayın. Eşler arasında zaman zaman iletişim çatışması olabilir. Unutmayın yollar hiçbir zaman dümdüz değildir. Yollar virajlı, inişli veya çıkışlı olduğu gibi eşler arasında da durum böyledir. Yaşam zordur. Herşey çok kolay olsa Cennet nasıl kazanılır?” diyerek konuyu örnekler vererek anlattı.

6 çocuk annesi olan aile danışmanı Saliha Erdim, gelin-kaynana ilişkileri üzerine de kendi kaynanasıyla yaşadıklarını örnekler vererek anlatırken “Kim ne yaparsa yapsın, ağzınızdan kötü söz çıkmasın. Kimseyle dargın olmayın. Eşlerinizle aranızın iyi olması için önce kendinizi değiştirin. Kendinizi sevin, değer verin, güzel giyinin, evinizde gereksiz eşya bulunmasın, yaptığınızı işi severek ve besmeleyle yapın” gibi birsürü nasihatlarda bulundu. Seminerin sonunda salondakilerden gelen soruları cevaplayan Erdim, Ditib Nord KadınLar Birliği Başkanı Safiye Kılıç’ın verdiği çiçeğe de teşekkür etti. Salonun bir köşesinde Saliha Erdim ve diğer yazarların kitapları satışa sunuldu. Erdim isteyen okurlarıyla fotoğraf çektirip, kitaplarını imzaladı.