‘Ailevi Akdeniz Ateşi’ne dikkat!

TV ekranlarının tanınmış simalarından oyuncu Gamze Şenol, Türklerde sık görülen, ancak gündemde pek olmayan sinsi bir hastalığa ve mücadele yöntemlerine dikkat çekti.

Haber Merkezi – FRANKFURT

Türk kökenli ünlü televizyon oyuncusu Gamze Şenol, mesleki başarısının yanı sıra toplum sağlığı konusunda insanları bilgilendirerek sosyal sorumluluk projelerine de dahil oluyor. Bu bağlamda“Ailevi Akdeniz Ateşi” (FMF) hastalığınada dikkat çeken Şenol, “Bu, sadece ateşten ibarettir diye düşünerek basite alınmaması, yani ciddiye alınması gereken bir hastalıktır” dedi. Okuyucularımızı “Ailevi Akdeniz Ateşi” hastalığı konusunda bilgilendirmek düşüncesi ile Gamze Şenol ile bir röportaj yaptık. Ünlü oyuncu sorularımızı içtenlikle cevapladı:

– Türk kökenli bir oyuncu olarak,”Ailevi Akdeniz Ateşi” hastalığı ile ilgili bilgilendirme yapıyorsunuz. Bu hastalık nedir ve nasıl ortaya çıkar?

Gamze Şenol: Ailevi Akdeniz Ateşi nadir görülen, kalıtsal bir hastalıktır.İlk belirtiler genellikle 20 yaşından önce ortaya çıkar. Ancak, isminden de anlaşıldığı gibi, Akdeniz Ateşi özellikle Türk kökenli insanlar arasında daha sık görülür. Ailevi Akdeniz Ateşi sadece ateşten daha fazlasıdır. Bu hastalıktan etkilenenler yüksek ateşle birlikte, tekrarlayan karın veya göğüs ağrısından mustariptir.Birçok hasta yaşadıkları sıkıntıların Ailevi Akdeniz Ateşi belirtileri olduğunu bilmediği için doğal olarak ne yapacaklarını, nasıl bir tedavi uygulayacaklarını da bilmiyorlar. Bu durum ciddi bir problem teşkil ediyor.

– Etkilenenler için FMF ne anlamına geliyor?

Gamze Şenol: Arkadaş çevremden edindiğim bilgilere göre ateş ve ağrının ne zaman meydana geldiğini bilmek imkânsız bir şey. Etkilenenler ve aileleri için bu belirsizlik, son derece stresli bir durum. Almanya’da FMF ile ilgili bilgi ve farkındalık çok düşük olduğundan, genelde hastalığın tanınması yıllar sürer.FMF tedavi edilmezse, ileride çok ciddi yan etkiler ortaya çıkarabilir. Hastaların büyük ölçüde normal günlük yaşama sahip olmalarını sağlayan tedavi seçeneklerinin olmasını iyi haber olarak ifade edebiliriz.

– İki yıldır hastalık hakkında eğitim ve bilgilendirme için çalışıyorsunuz. Deneyiminizi bize anlatabilir misiniz? Geri bildirim aldınız mı?

Gamze Şenol: Geçen yıl pek çok Türkçe gazete ve derginin konuyu gündeme getirmesine çok mutlu oldum. Böylece Ailevi Akdeniz Ateşi hakkındaki bilgilendirmelerin Türk kökenli arkadaşlarımıza ulaşmasını sağladılar. Bu büyük bir başarıydı! Editörlere çok teşekkür ederim! Ayrıca Facebook ve Instagram gibi sosyal mecralar aracılığıyla hastalık bilincini artırdım. Buralardan da çok iyi geri dönüş aldım.

– FMF belirtileri gösteren kişiler ne yapabilir?

Gamze Şenol: Sadece bunu tekrar söyleyebilirim: En önemli şey doğru teşhis! Eğer sizde de semptomlar ortaya çıkarsa lütfen doktora gidin. Ona Ailevi Akdeniz Ateşi olma ihtimalim var mı diye sorun. Ayrıca etrafınızdaki insanlar sıklıkla ateş ve karın ağrısı çekiyorsa; FMF olabilir mi diye, birlikte bir düşünün. Akdeniz ateşi ile ilgili çok fazla bilgi var. Daha iyi bilgi almak için: www.mehralsnurfieber.de web sayfasını ziyaret ederek, Almanca veya Türkçe sağlıklı bilgi edinebilirsiniz.