AK Parti, yurtdışı Türkleri için seçim vaatlerini açıkladı

Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi içim Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza dönük seçim vaatlerini açıkladı

ANKARA- 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için sahalara inen siyasi partiler seçim vaatlerini açıklamaya başladı. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) yurtdışında yaşayan 3 milyon 286 bin 786 kişinin oyuna talip olurken oluşturduğu seçim vaatlerini kamuoyuyla paylaştı. Askerlikten emekliliğe, açar götürmekten eğitime kadar birçok konu başlığında hazırlanan vaat listesi şu şekilde oluştu.

 

 

 

ARAÇ
Geçici ithalat kapsamında Türkiye’ye getirilen araçların 730 günlük kalma süresini tamamladıktan sonra tekrar Türkiye’ye getirebilmesi için, yurt dışında en az 185 gün kalma şartını 30 güne düşüreceğiz.

MOBİL CİHAZ
Yurt dışından getirilen mobil cihazların Türkiye’de kayıtsız kullanım sürelerini yurt dışında yerleşik vatandaşlarımız için 120 günden 180 güne çıkartacağız.

ASKERLİK
Yurt dışında yasadıkları Ülkelerde askerlik yapanların ikili anlaşmalar çerçevesinde askerliklerinin Türkiye’de tanınmasını sağlayacağız.

EMEKLİLİK
Yurt dişi borçlanması yoluyla emekli olanlara yurt dışında tam zamanlı çalışma hakki tanıyacağız.

 

 

TBMM’DE TEMSİL
Yurt dışındaki vatandaşlarımıza ait konu ve taleplerin TBMM’de daha güçlü şekilde temsil edilmesine yönelik çalışma ve düzenlemeler yapacağız.

TOKİ PROJELERİ
Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza yönelik basta İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir olmak üzere farkı illerimizde yeni TOKİ projeleri başlatacağız.

EĞİTİM CIFTE VATANDASLIK ULASIM
Yurt dışında yaşayan 10.000 gencimizi her yıl eğitim, kariyer gelişimi ve kültürel programlar kapsamında ülkemize getireceğiz.
Vatandaşlarımızın cifte vatandaşlık hakkını desteleyecek hem Türkiye’de hem bulundukları ülkelerde vatandaşlık haklarından yararlanmaları için gerekli yasal ve diplomatik adımları atmaya devam edeceğiz. Yurtdışındaki vatandaşlarımızın tatil dönemlerinde ülkemize THY’le gelip dönebilmelerini sağlamak öncelikli hedeflerimizden biri olacaktır.

KONSOLOSLUK İŞLEMLERİ KOORDINASYON KURULUNUN KURULMASI
Konsolosluk işlemleri için internet ortamı üzerinden on başvuru imkânı getireceğiz. Yurt dışındaki vatandaşlarımıza yönelik faaliyetleri bulunan kamu kurumları için bir koordinasyon kurulu oluşturacağız.

GEZİCİ KONSOLOSLUK
Gezici konsolosluk hizmeti sayısını artıracağız.

YTB MÜŞAVİRLİKLERİNİN AÇILMASI YURT DISI TÜRKLER BULUSMASI STAJ
2010 yılında kurduğumuz Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın yurt dışında da teşkilatlanmasını ve yurt dışında YTB müşavirliklerinin açılmasını sağlayacağız. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın katılımıyla iki yılda bir Yurt Dışı Türkler Buluşması programları düzenleyeceğiz. Yurt dışında üniversite eğitimi alan gençlerimizin teknoloji, diplomasi, hukuk, iletişim gibi alanlarda ülkemizde staj yapmalarını kolaylaştıracağız.

E-TEBLIGAT
E-tebligat uygulamasını yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için yaygınlaştıracağız

ÇİFT DİLLİ ANAOKULU
Okul öncesi ana dil yetkinliği ve becerilerinin geliştirilmesine yönelik çift dilli anaokulu çalışmalarını desteklemeye devam edeceğiz.