AKAY’DAN UETD’YE ZİYARET

Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Bülent Akay, Almanya ve Türkiye arasındaki sportif bağları güçlendirmek istediklerini söyledi.
Dünya şampiyonası hazırlıklarını Münih’te sürdüren kadın milli takımımızın kampını ziyaret eden Akay, beraberinde teknik kurul başkanımız Cüneyt Kozan, Kadın Milli Takımı Baş Antrenörü Çağrı Karabulut, yardımcısı Sevilay Kesteloğlu’nun yanı sıra, ay yıldızlı oyuncuları temsilen takım kaptanı Refika Yılmaz, Seda Demir, İlkim Dilan Uygun ve Başak Demirkol ile Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından düzenlenen Türk Buz Hokeyi’ni Tanıtım Toplantısı’na katıldı.
UETD Bavyera Bölge Başkanı Mehmet Akkoç’un teşekkür konuşmasının ardından açıklamalarda bulunan Akay, ailelere hitaben yaptığı konuşmada, sporun sadece futboldan ibaret olmadığını belirterek, ‘’ Almanya ve Türkiye arasında spordaki işbirliğini arttırmak için çalışıyoruz. Almanya’nın çok geniş spor imkanı var. Çocuklarınızın geleceği için, kötü alışkanlıklardan uzak durmasını sağlamak için lütfen onları spora başlatın, başlatacaksanız da bu spor buz hokeyi olsun’’ diye konuştu.
Çocuklarını buz hokeyine başlatmak isteyen velilerin sorularını antrenör ve sporcularla birlikte yanıtlayan Akay, ‘’Türk kızlarına imkan verildiği taktirde neler yapabildiklerini göstermek istiyoruz. Kadın milli takımımızda mühendislik okuyan da var tıp okuyan da… Geçen sene Hong Kong’da düzenlenen dünya şampiyonasında kızlarımız namağlup şampiyon olarak ülkemize altın madalya kazandırdılar. Bad Tölz kampının ardından gideceğimiz İspanya’da da hedefimiz iyi bir sonuç elde etmektir’’ şeklinde konuştu.
Daha sonra konuşmasında kadın milli takımımızın dünya şampiyonasındaki programını anlatan Prof. Dr. Akay, hazırlık kampını Alman milli buz hokeyci kardeşler Yasin ve Aziz Ehliz’in babası olan Buz Hokeyi Federasyonu Almanya Fahri Elçisi Abdullah Ehliz, Almanya Buz Hokeyi Federasyonu ve Bad-Tölz Buz Hokeyi Kulübü’nün sağladığı olanaklarla gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

ÇOCUKLARINIZI TÜRKİYE’YE YAKINLAŞTIRMAK İSTİYORUZ
Buz Hokeyi Federasyonu Teknik Kurul Başkanı Cüneyt Kozan da yaptığı açıklamada, gurbette yaşayan ailelerin çocuklarını Türkiye’ye yakınlaştırmak istediklerini belirterek, sporun çocuk gelişimdeki çok yönlü önemine dikkati çekti. Kozan, şunları söyledi: ‘’Çocukların spor yaptığında öncelikle denetimi olan, eğitmen yönetiminde kötü arkadaşlıklardan uzak programlı bir çerçevede hayatlarındaki en önemli alışkanlıkları elde ederek geleceklerine yön verebiliyorlar. Ailenin en önemli kaygısı olan güvenlik endişesini sporun organizasyon yapısında yok edebiliyor. Kötü arkadaşlıklardan uzak, sağlıklı bir yaşamın temelini atabiliyorlar.’’
Sporun uyum konusunda baş aktörlerden birisi olduğunun altını çizen Kozan sözlerini şöyle tamamladı:
‘’Gurbetçi ailelerin çocuklarının gerek Almanya’da gerekse de Türkiye’de uyum sorunlarını özellikle buz hokeyi sporunu ortak nokta e ortak eğlence haline getirerek bertaraf edebildiklerini bir çok örnekleriyle gördük. Uluslar arası kalıcı dostlukların spor şemsiyesi altında geleceğe güçlü ışık tutuyor olması, ülkemizdeki buz hokeyinin gelişimi açısından da çok önemli olup projelerimizin bir bölümünü bu yönde hazırladık ve bu kampımızla başlattık.