ALÇAKLAR BOŞ DURMUYOR

Hessen eyaletinin Kassel kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Merkez Camisi’ne, kimliği henüz belirlenemeyen kişi ya da kişiler tarafından saldırı gerçekleştirildi.

Almanya'da camilere saldırılar

CAMİNİN CAMLARINI KIRDILAR

Kassel Merkez Cami Derneği Başkanı Seyfettin Eryörük, camilerinde cemaatin olmadığı saatlerde taşlı saldırı yapıldığı ve camların kırıldığını ifade etti.

Eryörük, saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, olayın sorumlularının en kısa sürede yakalanmasını istedi.

Almanya'da camilere saldırılar

Kassel Savcılığı da saldırı ile ilgili soruşturma başlattı.

Almanya'da camilere saldırılar

DAHA ÖNCE DE PKK’LILAR SALDIRMIŞTI

Daha önceki yıllarda yine aynı camiye terör örgütü PKK sempatizanları tarafından saldırı yapılmış, olayın fail ya da failleri yakalanamamıştı.

Bremen’de, yönetiminde daha çok Afgan ve Pakistanlıların bulunduğu Rahman Camisi’nde ise yaklaşık 50 Kur’an-ı Kerim’in yırtıldığı ve bazılarının da tuvalete atıldığı belirtildi. Çirkin saldırı nedeniyle Bremen’de yaşayan Müslümanlar, sosyal medya aracılığı ile üzüntüleri ve tepkilerini paylaştılar.

Almanya'da camilere saldırılar

“CAMİLER DE SİNAGOGLAR GİBİ KORUNMALI”

Hristiyan Demokrat Birlik Parti (CDU) Bremen Eyalet Milletvekili Dr. Oğuzhan Yazıcı, Bremen İslam Şurası’na bağlı Rahman Camisi’ndeki çirkin saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, “Geçtiğimiz hafta Müslüman bir gencin bıçaklanması haberinin ardından şimdi de Kur’an-ı Kerimlerin tahrip edildiği haberini alıyoruz. Bremenli Müslümanlar çok gergin ve tedirgin. Sinagoglar gibi camiler de devlet tarafından iyi korunma altına alınmalıdır.” dedi. Yazıcı, devletin bu olayları daha ciddiye alıp İslam düşmanlığına karşı kalıcı önlemler geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Almanya'da camilere saldırılar