ALGILARA DEĞİL OLGULARA BAKIN

 

 

blank
Gülsüm Tan Hasan – Akdoğan BREMEN
Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Bremen Bölge Başkanlığı evsahipliğnde“Bremen Eyalet Meclisi’nin Barış Pınarı Harekatını kınama kararı ve Avrupa’nın geleceği için tehlikeleri” başlığında panel düzenledi.
Türkiye’nin Hannover Başkonsolosu Banu Malaman ile birlikte CDU Bremen eyalet milletvekili Dr. Oğuzhan Yazıcı ve çok sayıda Türk STK temsilcilerinin katıldığı panelde konuşmacı olarak AK Parti Adıyaman Milletvekili Muhammed.Fatih Toprak, eski Avrupa Parlamentosu Milletvekili Ozan Ceyhun ve UID Genel Başkan Yardımcısı Bülent Güven katılarak, eleştirdikleri kararın yeterli araştırmadan alınan yalnış bir karar olarak nitelediler.

Bremen Deniz Saray Event Center’de Kuran’ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını yapan UID Bremen Bölge Başkanı Tansu Kemal Acar, 2019 faaliyetleri hakkında bilgi verirken, yeni yılda faaliyetlerin artarak devam edeceğini söyledi. Başkonsolos Malaman yaptığı selamlama konuşmasında, Türk Sivil Toplum kuruluşlarının toplumun yararına yönelik çalışmalarını çok değerli bulduklarını belirterek, bu anlamda programı düzenleyen UID’e teşekkür etti.

Amaç bölge halkını teröre karşı korumaktır
Yurdagül Çetintürk ve Ebubekir Korkmaz’ın yönettiği panelde AK Parti Adıyaman Milletvekili Muhammed.Fatih Toprak“Barış harekatı bölge halkını, terör örgütleri PKK ve DEAŞ katliamlarından korumak ve kurtarmak için başlatılmıştı. PKK, din ırk ayırt etmeden Türkiye’de 40 bin kişinin ölümüne sebeb olmuştur. Biz, ülkemizin sınır güvenliğini sağlamak durumundayız. Güvenli bölge oluşturduktan sonrada geri çekileceğiz. Suriyeli kardeşlerimizde bölgelerine gönül rahatlığıyla döneceklerdir. Bu örgütler aslında bölgedeki Kürtlere daha fazla zarar vermekte olup tüm dünyada terör estiriyorlar.Dünya bunlarla mücadele etmelidir,beslemek değil” diye konuştu.
Tarihi Türk Alman dostluğuna da değinen Toprak, çok sayıda Türk vatandaşınında yaşadığı Almanya’da Türk-Alman ilişkilerinede çok önem verdiklerini kaydetti.

Acele verilen bir karar
Ozan Ceyhun, Bremen eyalet meclisinin detaylı bir araştırma yapmadan acelece verdiği bu kararda AP’yi örnek almış olabileceklerini belirterek,“Kötü polis durumunda gördüğümüz AP bizi şaşırtmadı. Bremenli siyasetçiler doğru bilgi edinmelidirler. Aslında Bremen’nin güvenliği ve mülteci akımının durdurulmasında bu hamleleri yapan Türkiye’ye teşekkür etmeliler” ifadesini kullandı. UID Genel Başkan Yardımcısı Bülent Güven, Alman meclislerinde genelde Müslümanlara yönelik olumsuz kararlar verildiğine dikkat çekerken, siyasetçilerimizden, Türkiye’nin adamı olarak değil, burada yaşayan insanlarımızıda hakkıyla temsil etmelerini istedi.

Törör örgütleri cesaretlendirildi
Bilindiği gibi Bremen Eyalet Meclisi 21.11. 2019 tarihindeki oturumunda, mecliste gurupları bulunan siyasi partilerin „Türkiye’nin Suriye’deki Barış Harekatını derhal durdur! Askeri güç yerine barışçıl çözüm“ başlığındaki 9 maddelik ortak önergesini kabul etmişti. Sol Partili Cindi Tuncel’ın adeta PKK şovu sergilediği konuşmasında Türkiye’ye hakaretler yağdırınca meclisde söz isteyen CDU’lu Dr. Oğuzhan Yazıcı, Tuncel’in iddialarını eleştirmişti. Oturumu meclis televizyonundan izleyen bazı Türkler ise, durum karşısında üzüntülerini aktarırken, iyi niyet sergilemek isteyen Bremen Eyalet Meclisi’nin yasaklı bir terör örgütün propagandasına izin vererek onları cesaretlendirmelerine bir anlam veremediklerini ifade etmişlerdi.