ALİS PROJESİNE BELEDİYE DESTEĞİ

Kâmil YılmazMANNHEİM – Baktat Eğitim Köprüsü Derneği tarafından 2014/2015 öğretim yılında Astrid Lindgren ilkokulunda başlatılan projenin 2016/2017 öğretim yılında da devam edeceği açıklandı. Konuyla ilgili olarak yayınlanan basın bildirisinde, “2014/15 öğretim yılında Astrid Lindgren ilkokulu Müdürü Ümit Arabacı ile hayata geçirilen projemiz, elde ettiği başarı dolayısı ile önümüzdeki öğretim yılında Mannheim Belediyesinin maddi desteği ile devam edecek. Proje, velilerin eğitim ve yetiştirme becerilerini artırma ve eğitimde fırsat eşitliğini sağlama amaçlı başlatıldı” denildi.

OKULUN YÜZDE 80’İ TÜRK
Astrid Lindgren ilkokulunda öğrenim gören 190 öğrencinin 80 öğrencisini Türkler oluşturmakta olduğuna da dikkat çekilen bildiride, ” Velilerin eğitim yetenekleri ve sosyal yaşamları bir bütün oluşturur. Öğrencilerin eğitim hayatlarındaki başarı ise velilerin ilgi ve eğitim yeteneklerinden etkilenir. Projemizin hedefi Astrid Lindgren İlkokulu ve BAKTAT eğitim köprüsü işbirliği ile aileleri bu konuda bilinçlendirmek ve destek olmaktır. Bu desteğe öncelikle velilerle başlamak gerektiği yapılan birçok bilimsel araştırmalarda tespit edilmiştir. Bu nedenle velileri çocuklarının eğitimlerinde aktifleştirmek, onlara ihtiyaçları doğrultusunda destek vermek projemizin birinci ayağını teşkil eder.” Projenin ikinci ayağında ise, çocuklara ihtiyaçları doğrultusunda yardımlar sunabilmek olduğuna dikkat çekildi.

ANNELERLE ORTAK ÇALIŞMA
Projenin hedefleri konusunda verilen bilgilerde ise, şu ifadeler yer alıyor: “Bu hedeflerimize ulaşmak için özellikle annelerimiz ile birlikte çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Seminerler ve veliler buluşması altında yürütülen aktivitelerimizden oluşan gündemimizde, “Kahvaltı Grubu”, “Özel Destek Dersleri”, “Sağlıklı Yemek Hazırlama Kursu”, “Okuma Kulübü” ve kültürel faaliyetler bulunmaktadır. Kahvaltı Grubu her salı günü toplanıp, iki sınıfın öğrencilerine kahvaltı hazırlayıp onları sağlıklı beslenme ve kahvaltı alışkanlığı kazandırma açısından son derece önemli olduğunun altını çizmektedir. Özel Destek Derslerinde ise her cuma günü iki grup halinde 3. ve 4. sınıf öğrencilerine öğretmenlerinin belirlediği çocuklara Matematik ve Almanca derslerinde destek sağlamaktadır. Yine haftada bir gün olmak üzere öğrencilerle birlikte sağlıklı beslenme ve yemek pişirmek amacıyla kurslar düzenlemektedir. Öğrencilere küçük yaşlarda okumayı sevdirmek, onlara kitap sevgisini aşılamak amacıyla okulun kütüphanesinde yine haftada bir gün olmak üzere; çocuklarla ve çocuklar için okuma yarışmaları düzenlenmektedir. Derneğimizin gerek Türkiye’de sürdürdüğü projeler ve gerekse bu projesi Sivil Toplum Kuruluşları ve Belediye Eğitim Dairesi yetkilileri tarafından son derece olumlu karşılanmakta ve destek görmektedir. Bu yardım ve desteklerin en güzel örneğini ise “Sparkasse Rhein-Neckar Nord” Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Kleiber, 10.000  Euro  ile göstermiştir. Kendilerine teşekkürü bir borç biliriz. Yönetim Kurulu Basın Bürosu”.