ALMAN GAZETECİYE TARİHİ CEVAP

Başbakan Ahmet Davutoğlu, insan hakları ihlalleri ve basın özgürlüğü konusunda Türkiye’yi eleştiren Alman gazeteciye “Ya Almanya’da olsaydı….” karşılaştırması yaparak unutulmaz bir cevap verdi.

Türkiye’ye resmi ziyaret düzenleyen Almanya Başbakanı Angela Merkel’le kameraların karşısına geçen Davutoğlu, Alman gazetecinin suçlayıcı ve provokatif sorusuna, “Buradaki sorularda eleştiriyi aşan suçlamalar var. Sizin Başbakan’ın yüzüne bakarak bu soruyu sormanız, ülkemizdeki basın özgürlüğünü de gözler önüne seriyor”dedi. Türkiye’nin demokratik olgunluğundan gurur duyduğunu ifade eden Davutoğlu, son bire yılda iki seçim gerçekleştiğini, ve son seçimde katılımın yüzde 85 olduğunu, partisinin yüzde 49 oy aldığını hatırlattı. Seçim öncesi ve sonrası herkesinde istediği dilde propagandasını ve açıklamasını yaptığını hatırlatan Başbakan, seçimlerin uluslar arası gözlemcilerden de onay aldığını vurguladı. Davutoğlu, Türkiye ‘de kimsenin gazetecilik faaliyeti yüzünden hapiste olmadığını da ekledi. Alman gazeteciye, “Almanya’da ya da İngiltere’de bazı iller işgal edilmiş, keskin nişancılar, doçkalar, mühimmatlar bulundurulsaydı. Ya da bir sınırında Irak gibi, diğer sınırında Suriye gibi çökmüş ülkelerden silahlı teröristler giriyor olsaydı nasıl bir tablo ortaya çıkardı” diye sordu. Türkiye’nin hem demokrasiyi hem de terörle mücadeleyi Avrupa ülkelerinden dahi başarılı bir şekilde birlikte yürüttüğünü anlatan Davutoğlu, “Fransa’da Paris saldırısı sonrası Sayın Hollande orduyu Paris’e davet etti. Çünkü vatandaşların can güvenliği teröristlerin hareket alanından daha önemlidir. Fransız ordusu teröristlere karşı nasıl gerekli güvenlik desteği sağlamışsa biz de Sur’da, Cizre’de Silopi’de vatandaşımızı korumak için her şeyi yaparız” ifadelerini kullandı.

CİZRE İDDİALARI

Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaralılar olduğu iddia edilen bir binanın bodrum katına güvenlik güçlerince operasyon düzenlendiği ve 60 teröristin öldürüldüğü iddiaları da sorulan Davutoğlu, konuyla ilgili valiliğin gerekli açıklamayı yaptığı ifade ederek, “Resmi olarak tarafımızdan teyit edilmemiş hiçbir habere itibar edilmemelidir” dedi.

MÜLTECİLERİN DURUMU

Halep’in fiilen bir kuşatma altına alınmaya çalışıldığını ve siviller için yeni bir trajedinin söz konusu olduğunu belirten Başbakan, “Halep’e dönük olan bu gayriinsani saldırı bir an önce bitmelidir” dedi. Türkiye sınırına yakın bir noktada 30 bine yakın Suriyeli olduğunu anlatan Davutoğlu, bu konuda AB’nin de NATO’nun da devrede olması ve aktif çalışması gerektiğini söyledi.

MERKEL

Suriye’de binlerce sivilin Rus bombardımanına maruz kaldığını söyleyen konuk başbakan ise, “Mülteci kampında kalanlara Almanya da yardım edecek” dedi. Merkel, insan kaçakçılığına karşı Türkiye ile Almanya’nın birlikte çalışacağını da ekledi.

Kaynak: İHA