Alman öğretmenden Türk çocuklarına şiddet

blank

 

Kâmil Yılmaz (ÖZEL HABER)

POLİS ÇAĞRILDI
LİMBURGERHOF – Almanya’da son günlerde artan ırkçılık okullara kadar indi. Rheinland-Pfalz eyaletinin Ludwigshafen şehri yakınlarındaki Limburgerhof kasabasında bulunan Rudolf-Wihr-Realschule Plus adlı ortaokulda ırkçı Alman öğretmen tarafından 3 Türk çocuğu şiddete maruz kaldı. Olayla ilgili olarak gazetemize açıklamada bulunan anne Nebiye S., çocuklarının telefonu üzerine gittiği okulda durumdan haberdar olduğunu ve olay yerine polis çağırdığını kaydetti.

EĞİTİME GÖNDERİYORUM
Olayın gerçekleştiği teneffüs saatinde diğer okul öğrencilerin gözü önünde cereyan eden şiddet eylemini gören öğrencilerin şahitlik yapmak istediklerini bildirdiği ve polis tarafından da kayıt altına alındığını anlatan mağdur Türk çocuklarının annesi, olayı Neustadt’ta bulunan ADD (Milli Eğitim Müdürlüğü)’ne şikayet ettiğini ve şiddet uygulayan Alman öğretmene karşı dava açtıklarını da belirtti. Anne Nebiye S. söz konusu Alman öğretmenin daha önce de babası zenci annesi Alman olan bir zenci bir öğrenciye de şiddet uyguladığı ve daha sonra özür dilediğini de öğrendiğine dikkat çekerek, “Ben çocuklarımı okula öğrenmeleri için gönderiyorum. Öğretmenlerden dayak yemeleri için değil” şeklinde konuştu.

MÜNFERİT DEĞİL
Çocuklarının olayın etkisinde kaldıklarını ve psikolojilerinin bozulduğunu da anlatan anne, çocuklarının annesine “öğretmenler de yalan söyler mi anne?” diye sorduklarını da ifade etti. Bu yüzden çocuklarına 1 hafta rapor aldığını da kaydeden anne Nebiye S. 14 yaşındaki kızı ve 13 yaşlarındaki ikiz oğullarının eğitim için gittikleri okuldan korkar olduklarını da söyledi. Olayın peşini bırakmayacaklarını ve bu şiddet uygulayan ırkçı Alman öğretmenin lisansını iptal ettirinceye kadar tüm hukuk yollarını kullanacaklarını da dile getiren anne Nebiye S., “Bu olaylar münferit değil. Başka yerlerde de oluyor. Benim amacım bu gibi durumlarda gerekli yerlere şikayet edilerek, suçluların yanına kâr kalmaması için aileleri bilinçlendirmek. Böylesi olaylarda sessiz kalmasınlar. Haklarını arasınlar” diyerek sözlerini tamamladı.