Alman yayınevine ırkçı saldırı

blank

 

Gülsüm Tan
DELMENHORST – Almanya’nın Delmenhorst kentinde ırkçı saldırılar bitmek bilmiyor. Geçtiğimiz Aralık ayında ağırlıklı olarak göçmenlerin yaşadığı birbirine yakın üç binada eş zamanlı çıkan şüpheli yangınlardan sonra şimdide şehir merkezindeki yayınevininde olduğu iki yere siyasi amaçlı nazi sembollü grafiti yöntemiyle boyandı. Olay hakkında soruşturma başlatan Polis, görgü şahitlerinin 04221/1559-0 numaralı telefondan Delmenhorst polisi ile iletişime geçmelerini bildirdi.

blank

Özgür Basın, demokrasinin direğidir
Diğer yandan Delmenhorster Kreisblatt’ın yayınevinin duvarına yapılan nazi motiflerin, basın özgürlüğüne bir saldırı olarak görülüyor. Delmenhorst’da yaşayan DITIB Eyalet Velilerbirliği ve Entegrasyion Komite üyesi FDP’li Güral Atsız’da olayı kınadığını belirterek, “Bu korkakça saldırı sadece basın özgürlüğüne değil, bu şehrin demokrasisine ve vatandaşlarına da saldırıdır. Özgür basın her ülkede demokrasinin direğidir.
Biz Müslümanlar, hepimizi etkileyen şehrimizdeki basın binasına yapılan grafiti saldırısın şiddetle kınıyoruz. Basın evleri ve dini mekanları hedef alan ırkçı düşünceye hukuk kapsamında hiç bir şekilde fırsat verilmemelidir. Dolayısıyla aşırı sağcıların hedefi haline gelen tüm medya temsilcilerinin yanındayız!” diye görüşlerini aktardı.