Kültür Bakanlığı’nın tescillediği “İlk Makalem” projesi başlıyor
Kâmil Yılmaz

MANNHEİM – Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, İmagentur şirketi işbirliği ile Almanya’da ilk kez farklı bir eğitim ve kültür projesi hayata geçiriliyor. İş Bankası, KT Bank gibi kurumsal şirketlere yıllardır marketing, PR ve danışmanlık hizmeti veren İmagentur’un Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunduğu “İlk Makalem” adlı eğitim projesi çok sayıda proje arasından bakanlıkça seçilerek desteğe layık görüldü. Bakanlıkça tescillenen proje, Almanya’da geleceğin genç Türk yazarlarını keşfetmeyi amaçlıyor. “İlk Makalem” adlı proje Almanya’da okuyan 16-23 yaş arası öğrencilerin Türkiye ile bağlarını güçlendirmek, yaşadıkları ülkeye aidiyet duygularını yüceltmek ve içlerindeki yazma yeteneğini ortaya çıkarmayı amaçladığı kaydedildi. Projeye sadece Türk öğrenciler değil, Alman öğrencilerde katılabiliyor. Bu sayede iki toplumun ve iki ülkenin kültürel anlamda da entegrasyonuna katkı sunulması hedeflendiği vurgulandı.

GÖLEZLİOĞLU: GELECEĞİN GENÇ YAZARLARINI ARIYORUZ

Proje ile ilgili olarak gazetemize açıklamada bulunan İmagentur Genel Müdürü Tarık Bayram Gölezlioğlu, böyle bir organizasyonun Almanya’da ilk kez yapıldığına dikkat çekti. Gölezlioğlu, “Adından da anlaşılacağı üzere “İlk Makalem” projesiyle gençlerimizi; konusu Türkiye olan bir makale yazmaya teşvik edecek, içlerinden en beğenilen 15 makale yazarı gencimizi bir hafta süreyle İstanbul’da hayallerindeki yazarlarla tanıştıracağız. Aynı zamanda kültür-sanat vakıf ve derneklerini ziyaret edecek, tarihi ve turistik yerlerini gezdireceğiz. Bu projede ana hedefimiz, Almanya’da yaşayan Türk gençlerinin kültürel anlamda Türkiye ile olan bağlarını kuvvetlendirmek, edebiyata olan ilgilerini ve yaşadıkları toplumda özgüvenlerini arttırmaktır” şeklinde konuştu.

“KÜLTÜREL ANLAMDA ÖNEMLİ BİR BOŞLUĞU DOLDURACAK”

Almanya’ya döndükten sonra öğrencilerden Türkiye hakkında ikinci bir makale daha yazmalarını isteyeceklerini de kaydeden Gölezlioğlu, en güzel makaleleri bir kitapta toplayıp, kalıcı bir eser haline getireceklerini dikkat çekerek, bu kitapları gençlerin okullarına ve yaşadıkları şehirlerin kütüphanelerine hediye edeceklerini belirtti.

“ÖNCE ALMANYA, SONRA TÜM AVRUPA ÇAPINDA YAPACAĞIZ”

Projenin kültürel anlamda önemli bir eksikliği dolduracağına inandığını da dile getiren Tarık Bayram Gölezlioğlu, şimdilik Almanya’nın bir eyaletiyle sınırlı olan bu pilot projeyi daha sonra tüm Almanya ve Avrupa çapına yaymayı planladıklarını bildirdi.

ÖĞRENCİLERİN BÜTÜN MASRAFLARI KARŞILANIYOR

İlk Makalem yarışmasına Almanya’nın Baden Württemberg eyaletinde okuyan 16-23 yaş arası öğrenciler katılabilecek. Projeye katılan öğrenciler ile Mannheim’da Workshop organize edilecek, öğrencilere yazacakları makaleni konusu İmagentur GmbH tarafından verilecek. Öğrencilerin İstanbul gezisi, Baden Württemberg eyaletinin Herbstferien (Sonbahar tatili) döneminde gerçekleştirilecek. İstanbul gidiş-dönüş uçak bileti, konaklama, kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri, müze, tiyatro ve şehirdeki tüm ulaşım giderleri İmagentur GmbH tarafından karşılanacak.

İlk Makalem Projesiyle ilgili detaylı bilgi aşağıdaki adreslerden temin edilebileceği vurgulandı:

Web adresi: www.imagentur.com

Facebook: fb.com/imagenturgmbh

Email: info@imagentur.com

Tel: 0 621 17 88 75 80