Almanya, “geri dönüş” için kesenin ağzını açtı

Federal İçişleri Bakanlığı’nın mültecileri geri dönüşe teşvik amaçlı başlattığı kampanyanın afişlerine tepkiler sürüyor. Afişlere yarım milyon Euro harcanması ise ayrı bir tartışma konusu olurken bu bütçenin uyum için kullanılabileceği görüşü ağır bastı.

Nebahat Uzun
HAMBURG- Almanya Federal İçişleri Bakanlığı’nın, mültecilerin geldikleri ülkelere geri dönmelerine teşvik amaçlı başlattığı “Gönüllü Geri Dönüş” kampanyasının plaketlerine tepkiler giderek artıyor. Türkiye, Rusya, Irak, Hindistan, Afganistan, Irak ve Lübnan gibi ülkelerin bayraklarının bulunduğu ve yedi dilde hazırlanan afiş, Almanya’nın tren garları ve kamuya açık birçok alanlardaki reklam panolarında büyük boyutlarda yer aldı. Federal İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre 500 bin Euro’ya mal olan afişler, birçok kurum, kuruluş ve insan tarafından “ayrımcı olarak nitelenirken, birçok sosyal medya kullanıcısı da bu paranın uyum çalışmaları için harcanmasının daha mantıklı olduğu yönünde paylaşımlar yaptı. “Senin ülken! Senin geleceğin! Şimdi!- Gönüllü geri dönüş” başlıklı ayrımcı afişte, 31 Aralık 2018 tarihine kadar ülkesine geri dönmek isteyen mültecilere, bir yıl boyunca ikamet, kira masraflarını karşılama taahhütleri gibi ifadeler yer alıyor. Bakanlığın kampanya ve afişini “Sezon sonu indirim kampanyalarına” benzetenler olurken mültecilere destek veren kuruluşlardan art arda açıklamalar gelmeye başladı. Deutsche Welle’ye demeç veren mültecilere yardım örgütü Pro Asyl Hukuk Birimi Başkanı Bernd Mesovic, afişi “zevksiz” olarak değerlendirirken Federal İçişleri Bakanlığı’ndan da tepkiler karşısında bir açıklama geldi.

ALMANYA’DA YÜKSELEN IRKÇILIK KORKUTUYOR!
“Göçmenler sorunların anasıdır”, “İslam ülkemize ait değil” tarzı açıklamalarıyla sık sık gündem olan Horst Seehofer’in (CSU) yönetimindeki Federal İçişleri Bakanlığı, kampanyanın Almanya’da kalma perspektifi olmayan kişilere yönelik olduğunu açıkladı. Almanya’da 2018 yılı başından itibaren ülkelerine dönmek isteyen göçmenlere yönelik yürütülen program ilgi görmeyince ek olarak başlatılan kampanya kapsamında ailelere 3 bin Euro’ya kadar teşvik sunulması planlanıyor. Buna göre mültecilik başvurusu sonuçlanmadan gönüllü geri dönüşe karar veren kişilere 12 ay boyunca aylık bin 200 Euro ve eğer 12 yaş altı çocukları varsa her biri için de 600 Euro verilecek. Mültecilik başvurusu tamamlanmış ve reddedilmiş kişilere ise aylık 800 Euro ve 12 yaş altı çocuklarına da 400 Euro verilecek. Aynı aileden dört kişi birlikte dönme kararı alırsa ek olarak aylık 500 Euro daha ödenecek. Bakanlık, mültecilerin “hızlı ve kolay” şekilde ülkelerine gönderilmesi için farkı hedefler de belirlemiş durumda. Irkçılık ve ayrımcılığın giderek arttığı, meclislerde aşırı sağcıların söz sahibi olduğu Almanya’da, Leipzig Üniversitesi’nin yapmış olduğu son araştırma da ırkçılığın arttığı kaygılarının ne kadar yerinde bir kaygı olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre Almanya’nın doğusunda her iki Almandan, batısında ise her 3 Almandan biri, göçmenlerin Almanya’ya sadece sosyal devleri istismar etmek için geldiği görüşünü savunuyor. Leipzig Otoriterlik Araştırması’na göre Almanların yaklaşık yüzde 37’si, yabancıları “tehlike” olarak görürken özellikle Müslümanlara karşı olumsuz yaklaşımların arttığı da araştırmayla bir kez daha tespit edildi. Almanya’nın doğusunda bu düşünceyi destekleyenlerin oranı ise yüzde 47’leri buluyor.