ALMANYA, SOSYAL MEDYA SUÇLARINA AĞIR CEZALAR GETİRİYOR.

 

Almanya’da internette nefret suçu işleyen, başkalarını taciz ya da tehdit edenler bundan böyle daha hızlı tespit edilip ağır cezalara çarptırılacak.
İlgili yasal düzenleme bugün Eyalet Temsilciler Meclisi’nde onaylandı.

?Yeni düzenlemeyle, sosyal medya üzerinden başka bir kişiyi yaralama, cinsel taciz ya da örneğin aracına zarar vermekle tehdit etmek, ölümle tehdit etmek gibi “nitelikli suç” kapsamına alınıyor.

? Düzenlemeye göre Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformları, aşırı sağcı, ırkçı söylemleri ya da halkı kışkırtıcı, taciz, tecavüz ya da ölüm tehdidi içeren paylaşımları derhal silecekler.

? Sosyal medya platformları, suç teşkil eden paylaşımları silmekle yetinmeyip, bu tür paylaşımları derhal Federal Emniyet Teşkilatı’na bildirmekle yükümlü olacak.

? Sosyal medya platformları, faillerin yakalanabilmesi için paylaşımların yapıldığı bilgisayarların IP adreslerini de emniyet birimlerine iletecek.

? Kullanıcıların giriş parolaları şifreli bir şekilde kayıt altında tutuluyorsa, sosyal medya kuruluşları parolaları şifreli şekliyle yetkililere iletecek.

? CEZALAR: İnternet yoluyla tehdit suçu işleyeneler iki yıla, ölümle tehdit etmek suçunda üç yıla, hakaret suçu işleyenler de iki yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.

Kaynak: DW