ALMANYA TÜRKLERİ BEKLİYOR

ŞANS KARTI UYGULAMASI İLE 1,8 MİLYON KİŞİYİ İSTİHDAM EDECEK

 

Almanya’da pandemi ile birlikte iş gücü açığı ciddi boyutlara ulaştı. Almanya İŞKUR’una göre mevcut durumun devam ettirilebilmesi için her yıl 400 bin ek istihdama ihtiyaç duyulurken istihdam açığının Türkiye ve Hindistan gibi ülkelerden karşılanması hedefleniyor. Almanya, Türkiye ve diğer ülkelerden işçi alımı için çalışmalarına hız verdi. Şans Kartı uygulamasıyla 1,8 milyon çalışanın ülkede istihdam edilmesi hedeflenirken, doktordan musluk tamircisine kadar hemen hemen her alanda yetişmiş ve kalifiye eleman alımı yapılacak. İşveren ile iş arayanı buluşturan Jobstas.com  platformunun kurucusu Can Öktem, Almanya’da pandemi ile iş gücü açığının ciddi anlamda arttığını söyledi. Almanya’nın İŞKUR’una göre şu anki mevcut durumun devam ettirilebilmesi için her yıl 400 bin ek istihdama ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Öktem “Almanya’da yeme-içme sektörü başta olmak üzere, otellerde, restoranlarda sağlık sektöründe 1,8 milyon çalışana ihtiyaç var. 2030 yılına kadar açığın 3 milyonu bulması bekleniyor. Doktor ve yazılımcıdan musluk tamircisinde kadar her alanda kalifiye ve yetişmiş elemana ihtiyaç var. Almanya bu ihtiyacı karşılamak için Şans Kartı uygulaması başlatıyor. Uygulama ile AB ülkeleri dışındaki ülkelerden istihdam sağlanacak. Burada ilk akla gelen ülkeler ise Türkiye ve Hindistan. Şu an Almanya’da işverenlerin burun kıvırma lüksü yok” dedi.

ALMANCA VE BELGE ŞARTI
Düzenlemenin Meclis tarafından onaylanmasının ardından bu yıl içerisinde alımlara başlanmasının beklediğini ifade eden Öktem “Almanya’da çalışmak isteyen Türk işçiler için 6 puanlı bir sistem uygulanacak. Almanca bilme, tecrübe sahibi olma ve mesleki eğitim sertifikası şartı bulunuyor. Belirli bir yaş sınırı yok ama 40 ya da 50 yaşın üzerindekilere oranla gençlerin tercih edilme şansı yüksek. Mesleki yeteneklerini kanıtlayanlara oturma izni de verilecek. Almanların tek korkusu buraya gelenlerin çalışmadan işsizlik maaşı almaları. Ancak çalışan insanları çok seviyorlar. Sevdiği insanların da milliyetlerine bakmazlar” diye konuştu.

DOKTORUN KAZANCI 100 BİN AVRO
Beyaz yaka ya da mavi yaka fark etmediğini, her alanda çalışana ihtiyaç duyuldu- ğunu anlatan Ökten “İş arayanlar şu an çok avantajlı. Almanya’da işçi, işverene değil işveren işçiye ulaşmaya çalışıyor. Eğer şart- ları karşılarsanız kabul edilmeniz çok kolay. Maaşlar mesleğe ve deneğime göre değişiyor. Bir eğitmen veya öğretmen (İngilizce veya Almanca bilirse) okul öncesi eğitmen olarak çalışırsa yıllık brüt kazancı 40.000 avrodan başlıyor. Yazılımcı yıllık 70.000 avro kazanırken, tecrübeli bir doktorun yıllık geliri 100.000 avroyu buluyor. Almanya’da 5 yılını dolduranlara oturma izni veriliyor. Eğer oturma izni alırsanız burada kendi işinizi de kurabilirsiniz” ifadelerini kullandı.