Almanya uyum ödülüne Türk aday

Murat Pehlivan

ESSEN –  Zukunft Bildungswerk Eğitim merkezi tatil okulları “Ferienschule”Hertie Vakfı tarafından, Mülteciler için yapılan çalışmalar olan “Deutscher İntegrationspreis “Almanya Uyum Ödülü” ne aday gösterildi. Ardından sonuçlar Ekim ayında açıklanacak, finallere kalmayı başardı.

Turgay Tahtabaş tarafından 2015 yılında kurulan tam bağımsız “ZUKUNFT BİLDUNGSWERK” adli eğitim kuruluşu kamu yararına çalışan kuruluş statüsünde olup, son iki yılda yaptığı başarılı çalışmalarından dolayı 2016 yılında Deichmann Kuzey Ren Westfalya Uyum ödülü, 2017 Ruhr Bölgesi Eğitime katkı verenler ödülü ile ödüllendirilmişti.

Kuruluş, şu anda Essen’de içlerinde çok büyük oranda Türk üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 130 (Bildungsbegleiter) eğitim gönüllüsüyle 700’den fazla çocuğa katkıda bulunuyor. Turgay Tahtabaş, faaliyet konularını ise “Ders yardımı(Nachhilfe), Almanca Kursları, müzik kursları(Gitar,Saz,Flüt),tiyatro kursları, dikiş kursları, ana okullarında okuma kursları, Ebru kursu, veli kahveleri, çok çeşitli kuruluşlarla ortak çalışmalar ve en önemlisi velilere danışmanlık hizmetleri veriyoruz “diye sıralıyor.

Armin Laschet Kitabında Tahtabaş’a Yer Vermiş

Yaptığı bu çalışmalardan dolayı büyük bir saygı gören Tahtabaş ve ailesine şu andaki eyalet başbakanı Armin  Laschet yazdığı kitapta iki sayfa yer ayırmış ,onları  kendi çocuklarına iyi bir gelecek için çabalamamakla kalmayıp, kenara çekilmeyip diğer çocuklar içinde aynı gayreti göstermelerinden dolayı bir motivasyon kaynağı olarak  tanımlamış.

Tahtabaş Kimdir?

Türkan Tahtabaş ile 24 yasında evlendikten sonra aile birleşimi çerçevesinde Almanya’ya gelen Turgay Tahtabaş, bir öğretmen çocuğudur. Otelcilik Meslek Lisesi mezunu olan Tahtabaş dil yetersizliği nedeniyle kendi mesleğinde iş bulamaz ve daha sonra belediye temizlik işlerinde “çöpçü” olarak ise başlar. Çöpçü olarak çalıştığı dönemde bulduğu 2800 Euro’yu sahibine teslim ederken gazetelere manşet olur. Bu süreç üç çocukları olur. Tahtabaş ailesi, çocuklarının daha iyi bir geleceğe sahip olabilmesi için çok büyük bir gayret göstererek, onların iyi bir eğitim almalarını sağlarken, Turgay Tahtabaş uzun yıllar Essen Türk Veliler Birliği, yabancılar meclisi, gençlik komisyonu gibi organizasyonlarda fahri olarak görevlerden de uzak durmaz.

Projeye Hayat Vermek İçin İşinden Dört Yıl Ücretsiz İzin Aldı

24 yıl çalıştığı temizlik işlerinden 4 yıllık ücretsiz izin alarak şu  anda bütün gayretini eğitim kurumunun gelişimi için göstermekte ve Ruhr bölgesinde faaliyetlerini genişletme planlarını yapmakta olan Tahtabaş,  geliştirdiği tatil proje ile 100 ‘lerce mülteci çocuğu  ve aileleri için Almanca kursları açıp onları okula hazırlamış ve hali hazırda onları ders yardımları, müzik kursları ve ödül için önerilen “Tatil OKULLARI” ile okul tatillerini  ,Hayvanat Bahçesi gezileri, futbol okulu, uçurtma yapımı, piknik gibi özel programlarla zenginleştirip ,onlar için yaşam boyu unutamayacakları bir hatıraya dönüştürüyor.
Anlatacak daha çok şey olduğunu ifade eden Turgay Tahtabaş, konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyenleri ise;

https://www.zukunft-Bildungswerk.de/ ve https://www.youtube.com/channel/UÇAcC-Xc3WxzaiS_bu6Ç7ljAy adreslerini ziyaret edebilirler diyor.