Almanya Yozgatlılar Federasyonu Kuruldu

Hüsamettin Özkan

FRANKFURT – Kısa adı Duykon olan Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu üyesi olarak hizmet edecek, Almanya Yozgatlılar Federasyonu Almanya’nın Hessen eyaletinin borsa şehri Frankfurt’ta bir araya gelen Yozgatlı derneklerin başkan ve yöneticileri Almanya Yozgatlılar Federasyonu idare heyetini seçti. Böylece Almanya Yozgatlılar Federasyonu resmen kurularak ilan edilmiş oldu.

 

blank

 

Frankfurt Friedberg DİTİB Diyanet Türk İslam Birliği Ayasofya Camii konferans salonunu dolduran Almanya’da faaliyet gösteren Yozgatlı derneklerin yöneticileri, yeni kurulan Federasyonun divan başkanlığına ve başkan yardımcılığına Ingolstadt şehrinden Mustafa Çelik ile Dortmund şehrinden Azim Eker’i oy birliği ile seçtiler. Programda dernek yöneticileri kısa süreli kendilerini ve derneklerini tanıtma konuşması yaptı. Almanya Yozgatlılar Federasyonu kurucu genel başkanı Yasemin Atık yaptığı konuşmada: „Uzaktan yakından gelen bütün hemşehrilerimize hoşgeldiniz diyor ve şükranlarımı sunuyorum. Uzun zamandır kurmaya çalıştığımız Federasyonumuzun bu gün resmen kurulmasının sevincini hep beraber yaşıyoruz. Bu güzel ve hayırlı çalışmanın önündeki engelleri bir bir aşarak Federasyonumuzu kurarak mutlu sonuca ulaştık. Biz bütün Yozgatlı hemşehrilerimize ulaşarak onları kucaklamak hedefindeyiz. Yeni yetişen gençlerimiz için Yozgata kültürel turlar düzenlemek niyetindeyiz. Onlara doğup büyüdüğümüz yerleri tanıtmak ve sevdirmek istiyoruz. Daha bir çok proje ile Yozgatımıza ve hemşehrilerimize hizmet sunmak istiyoruz. Kısacası birlik ve beraberlik içinde kardeşce yaşamak istiyoruz” dedi.

blank

Başkan Yasemin Atık

Yasemin Atık’ın başkan seçildiği Almana Yozgatlılar Federasyonunun yönetim kuruluna da: İbrahim Açıkyürek, Ramazan İbiş, Mustafa Çelik, Selahattin Arıkan, Levent Gülten, Salih Çelik, Dursun Karabel, Talip Kuran, Şemsettin Yıkılmaz ve Zafer Erciyes seçildi.

 

blank

Tüzük maddelerinin okunarak onaylandığı ve yönetimin seçildiği toplantıda söz alıp dilek ve temennilerde bulunan cemiyet başkan ve yöneticileri yeni seçilen başkan ve yöneticileri tebrik ederek başarı dileklerinde bulundular. Her zaman başkan ve yönetim kuruluna destek olacakları sözünü verdiler. Frankfurt Yozgatlılar Derneği ve Duykon Frankfurt başkanı İsmail Irmak’ın misafirlerine sunduğu ikramlarla program son buldu. Misafirler Frankfurt teşkilâtı yöneticilerine teşekkür ettiler.