ALMANYA’DA EKİM AYINDA NELER DEĞİŞTİ

Almanya’da 1 Ekim’den itibaren tüketiciler için bazı değişiklikler olacak. Bu değişikliklerin önemli olanlarını sizler için derledik.

Kâmil Yılmaz
FRANKFURT- Ekim ayından itibaren ücretli hızlı testler, elektronik iş göremezlik sertifikaları, takip ve siber takip dahil çok şeyin değişmesi bekleniyor. POST Gazetesi olarak, 1 Ekim’den itibaren en önemli değişikliklerin bir özetini bir araya getirdik.

Almanya’da henüz korona virüs aşısı olmayanlar için kötü haberimiz var. Çünkü: Aşılanmamış kişiler, düzenli bir korona karantinası nedeniyle normalde artık kazanç kayıplarını tazmin edilmiyor. Ülke çapında tek tip bir başlangıç tarihi yok, ancak federal eyaletler bu düzenlemeyi Ekim ayı boyunca uygulamak istiyor. Alman Basın Ajansı (dpa) tarafından bildirildiği üzere, 1 Kasım federal eyalet kararında son tarih olduğu açıklandı.

11 EKİM’DE ÜCRETLİ OLACAK
Ancak hızlı testler için de bir değişiklik var. 11 Ekim gibi erken bir tarihte, aşılanmamış kişiler genellikle örneğin restoranlara veya etkinliklere girerken gerekli olan hızlı testler için ödeme yapmak zorundadır. Ancak bazı geçiş kuralları da var. Mesela, 12-17 yaş arası çocuklar ve hamile kadınlar 31 Aralık’a kadar haftada en az bir ücretsiz test alabilecekler. Bunun nedeni, Daimî Aşı Komisyonunun (Stiko) genel aşı tavsiyesinin bu kategoride bulunanlar için ancak yakın zamanda mevcut olması gösteriliyor.

TÜKETİCİLER İÇİN DEĞİŞİKLİKLER

“Sarı AU sertifikası” kaldırılacak
Ayrıca 1 Ekim’den itibaren sözde “sarı sertifika” olarak da adlandırılan hastalık bildiriminde de bir değişiklik olacak. Spesifik olarak: Sarı AU kâğıdı (iş göremezlik bildirim kâğıdı) tamamen kaldırılacak. Bunun yerine, elektronik iş göremezlik belgesi (eAU) başlıyor. Bundan sonra sigortalılar artık hastalık raporlarını sağlık sigortalarına değil, sözleşmeli doktorlara göndermek zorunda. Ancak işveren için kâğıt çıktısı ile eskisi gibi kalacak. Hastalar bunu yine de işverene kendileri iletmek zorunda. Bu belgenin renginin hâlâ sarı olup olmayacağı ise şüpheli. Bu konuda henüz netlik kazanmadığı bildirildi. Önceki AU formunun yerini sigortalı kişiler ve işverenler için basit çıktılar alacağı, ancak bu durumda bile bir istisnaların olduğu ifade ediliyor.

İSTİSNALAR MÜMKÜN
Ekim ayında tüm muayenehaneler zaten eAU için gerekli teknik donanıma sahip olmadığı için, Ulusal Yasal Sağlık Sigortası Hekimleri Birliği sağlık sigortası şirketleriyle bir geçiş düzenlemesi üzerinde anlaştı: Teknolojinin izin vermediği durumlarda, doktorlar olağan tedaviyi yazdırmaya devam edebilecekler. Kâğıt formları imzalayıp ve 2021 yılı sonuna kadar hastaya verilmesinin bu geçiş sürecinde uygulanacağı ifade ediliyor.

Takip ve siber taciz vakalarında önemli değişiklik- cezalar artırılacak
Alman Basın Ajansı (dpa) tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, Ekim ayından itibaren, düzenli olarak başka bir kişiyi bekleyen veya onu defalarca taciz eden herkes eskisinden daha hızlı mahkemeye çıkacak. Son olarak, faillerin, mağdurun hayatını “ciddi şekilde” etkileyen “sürekli” takip davranışlarına sahip olduklarının gösterilmesi gerekiyordu. Ekim ayından itibaren birisini “tekrar tekrar” taciz etmek ve dolayısıyla “önemsiz ölçüde” hayatını etkilemek için yeterli olacağı belirtildi. Ceza da ağırlaştırılıyor: ‘İzlemekten daha önce en fazla üç yıl hapis cezası verilebilirken, şimdi beş yıl hapis cezası da mümkün olacak. Ek olarak, Ekim ayından itibaren dijital “siber takip” de açıkça suç unsuru olarak kabul edilecek.

Sosyal medyada önemli yasa değişikliği
Önemli bir değişiklik sosyal medyayı da etkiliyor. Spesifik olarak, internette nefret ve ajitasyonla mücadele etmeyi amaçlayan bir “ağ uygulama yasası” ile ilgili yaptırımlar söz konusu. Facebook gibi sosyal ağlar, kullanıcılarına sözde yasa dışı içeriğin engellenmesine karşı kendilerini mahkeme dışında savunma fırsatı vermesi gerekiyor. Örneğin, etkilenenler gönderilerini silmek için bireysel nedenler talep edebilmesinin sağlanması gibi.