Almanya’da Erdoğan’ın dediği çıktı

Almanya’da kurulabilmesi için 18 Ekim’den bu yana görüşmelerin sürdürüldüğü Jamaika koalisyonu hayalleri suya düştü. Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Christian Lindner, önceki gün geç saatlere kadar süren müzakerelerin ardından masadan kalktı. Lindner, güven zemini oluşmadığını belirterek, koalisyon müzakerelerinden çekildiklerini duyururken, azınlık hükümeti ile ülkeyi yönetmek istemeyen Başbakan Merkel, SPD’nin “Büyük koalisyona yokum” açıklamasıyla iyice köseye sıkıştı.

Gözlerin üzerine çevrildiği SPD’den dün önemli bir açıklama geldi. Parti, Hıristiyan Birlik’le büyük koalisyon kurmayacaklarını ve erken seçim istediklerini duyurdu. Öte yandan dün Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ile bir araya gelen Başbakan Merkel, adının Steinmeier tarafından önerilmesi halinde Federal Meclis’te yapılacak oylamayla tekrardan başbakan seçilebilir. Merkel’in Meclis’te yapılacak oylama sonucuna göre bir azınlık hükümetinin başbakanı olarak devam etmemesi halinde ise Steinmeier meclisi feshedecek. Meclis feshinden sonra 60 gün içinde de yeni seçimlerin yapılması gerekiyor.
24 Eylül’de yapılan genel seçimden iki gün sonra konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’daki seçim sürecinde Türkiye üzerinden siyaset yapılmasını eleştirmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi hükümet kuramayacaklar göreceksiniz. En az birkaç aylarını alır” açıklamasını yapmıştı. Koalisyon görüşmelerinin bitmesi üzerine Hollanda Basbakanı Mark Rutte’nin Berlin ziyareti iptal edildi. Cumhurbaşkanı Steinmeier de koalisyon görüşmelerinin sona ermesi nedeniyle Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’ne yapacağı ziyareti erteledi.