ALMANYA’DA HANGİ EYALETTE NE YASAK NE SERBEST?

Eyaletlere göre korona tedbirleri: Baden-Württemberg’de, özel alanlarda (ev gibi) kardeşlerin aileleri de dahil olmak üzere buluşmaları mümkün. Akraba olmayan kişilerse 5 Hazirana kadar en fazla 5 kişi olacak şekilde bir araya gelebilir.

Haziran ortasından itibaren öğrencilerin kısmen de olsa okullarda ders alması bekleniyor. kreşler yüzde 50 kapasite ile çalışacak.

Bayern’de, restoranların dış bölümleri hizmete açılabilir. İşletmelerin iç kısımları bugünden itibaren hizmet verebilecek. Açık havuzlu tesisler 8 Hazirandan sonra açılabilecek.

Özel ve kamusal alanlarda iki farklı evde yaşayan ikiden fazla insan bir araya gelebilir. Eylem ve gösterilere izin verilip verilmeyeceği duruma göre kararlaştırılıyor.

Bazı yaş grupları okula başlamış olsa da haziranın ortasından itibaren bütün öğrencilerin okullarda ders göreceği düşünülüyor.

Berlin’de, kapalı alanlardaki etkinliklerde 50 kişiye kadar, açık havada ise100 kişiye kadar insanın bir araya gelmesi mümkün olabilir. Mayısın sonuna kadar bütün öğrencilere okullarda kısmen ders verilmesi düşünülüyor.

Brandenburg’da da açık havada olmak şartı ile eğlence parkları açılabilir. Açık havuzlar da 28 Mayıstan sonra açılabilecek. 50 kişiye kadar yapılacak etkinlik/toplantılar için özel izin alınması gerekmiyor. Okullar yaz tatiline kadar öğrencilere kısmen ders verecek.

Bremen’de, 1 Haziran’dan sonra açık havuzlu tesisler hizmet verebilecek. Bütün öğrenciler yaş gruplarına göre kademeli olarak tekrar okula başlayacak. 1 Haziran’dan itibaren tüm kreşler açılmış olacak.

Hamburg’da havuzlu tesislerin ne zaman açılacağı görüşülüyor. 2 farklı evden 10 kişiye kadar insan mesafe kuralına uymaksızın bir araya gelebiliyor. 25 Mayıstan itibaren tüm öğrencilerin haftada en az bir gün okula gitmesi planlanıyor.

Hessen’de 100 kişiye kadar gerçekleşen etkinlikler için eğer hijyen kurallarına uyuluyorsa izin almak gerekmiyor. Okullar kısmen tekrar açıldı. Kreşler de 2 Hazirandan sonra açılmış olacak.

Mecklenburg-Vorpommern’da bugüne kadar eyalete dışarıdan giriş yapmak yasaktı. Açık alanda 150 kişiye kadar etkinliklere izin veriliyor.

Niedersachsen’da 15 Hazirandan sonra bütün yaş grupları tekrar okula başlamış olacak. 25 Mayıstan itibaren de eğlence parkları ve açık havuzlu işletmeler açılabilecek. Bu eyalette Moormerland şehrinde bir restoranda en az 10 kişiye virüs bulaştığı açıklandı. 70 kişiye de test yapıldı.

NRW’de, huzur ve bakım evlerini ziyaret etmek mümkün. Mayıs sonuna kadar bütün öğrenciler kısmen ders almaya başlayacak. 8 Hazirandan itibaren de kreşler kısmen açılacak.

Sachsen-Anhalt’ta 28 Mayıstan sonra barlar, havuzlu işletmeler ve eğlence parkları açılabilecek. Eyalette aynı evde oturmayan 5 kişi bir araya gelebiliyor. 28 Mayıstan itibaren özel eğlencelere 20 kişi davet edilebilecek. 2 Hazirandan sonra da okul ve kreşler normal bir şekilde ders verebilecekler.

Schleswig-Holstein’da toplu buluşmalar yasak. 25 Mayıstan sonra 1, 3, 8, 9 ve 10’uncu sınıf öğrencileri tekrar okula başlayacak. 1 Hazirandan itibaren de kreşler kısmen hizmet verecek.

Thüringen’de 1 Hazirandan itibaren açık havuzlu tesisler açılabilecek. En geç 15 Haziran tarihine kadar kreşlerin kısmen açılacağı belirtiliyor. Bu hafta alınacak karara göre, eyalette Korona önlemleri tamamen de kaldırılabilir.

Youtube’da abone olmak için: youtube.com/oktanerdikmen