Almanya’da kandil coşkusu

Kâmil Yılmaz/Selahattin Özdemir/Ercüment Aydın
Mübarek üç ayların içinde ilki ve Recep ayının ilk Cuma gecesi olan Regâib Kandili, ülkemizde olduğu gibi gurbette de Müslümanlar tarafından huşû içerisinde idrâk edildi. Bu münasebetle Almanya’nın en büyük minareli ilk camii olarak tanınan Mannheim Yavuz Sultan Selim Camii’nde düzenlenen programda okunan Yasin-i Şerif, Kuran-ı Kerim tilaveti huşu içerisinde dinlendi.

Regaib Kandili vesilesiyle, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği tarafından, Almanya’nın güzel ibadethanelerinin başında yer alan Köln DİTİB Camii’nde bir program düzenlendi.Köln DİTİB Merkez Camii Cami Din Görevlileri Emre Şimşek ve Seyfettin Erkan okudukları Kur’an-ı Kerim tilaveti ile Mevlid-i Şerif bahirleri, camiyi dolduran Müslümanlar tarafından büyük bir huşu içerisinde dinlendi. Yapılan dua ile “Regaib Kandili” programı sona erdi.

Heilbronn’a bağlı Neckarsulm’da İslam Kültür Merkezleri Birliği Cami’ini dolduran Müslümanlar, Regaip Kandilini birlikte idrak etti. Çok sayıda Müslümanın yaşadığı Almanya’da, Regaip Kandili dolayısıyla camiler doldu. Neckarsulm İslam Kültür Merkezleri Birliği Camiinde düzenlenen programda Cami din görevlisi İsmail Yılmaz, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Mevlid-i Şerif okudu. Cami din görevlisi Yılmaz yaptığı konuşmada, peygamber efendimizin dünyayı şereflendirdiği bu gecenin önemini anlattı.