ALMANYA’DA KISITLAMALAR 7 MART’A KADAR UZATILDI

Almanya’da, Covid-19 ile mücadele kapsamında geçtiğimiz sene 16 Aralık’ta uygulamaya koyulan kısıtlamalar 7 Mart’a kadar uzatıldı. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 16 eyaletin başbakanlarıyla video konferans sistemiyle gerçekleştirdiği corona zirvesinde kısıtlamaların 7 Mart’a kadar uzatılması konusunda anlaşma sağlandı.

Zirvenin ardından açıklamada bulunan Başbakan Merkel, 100 bin nüfuslu bir yerleşim yerinde haftalık yeni vaka sayısının 68’e inmesinin ve yoğun bakım servislerindeki hasta sayısında ciddi düşüş görüldüğünü ifade ederek, bu durumun sevindirici olduğunu fakat yeterli olmadığını belirtti.Salgında üçüncü dalga ile mücadelede başarılı olabilmek için kısıtlamaların 1 ay daha uzatıldığına değinen Merkel, evden çalışma süresinin de 14 Mart’a kadar uzatıldığını açıkladı. Merkel, 100 bin nüfuslu yerleşim yerleri için öngörülen haftalık yeni vaka sayısının 50’ye indirme hedefine de ay sonuna kadar ulaşmayı planladıklarını aktardı.

Başbakan Merkel, dükkanların açılabilmesi için 100 bin nüfuslu yerleşim yerlerinde yeni vaka sayısının 35’e inmesini kararlaştırdıklarını ve orta ve küçük işletmelere maddi destek sağlayacaklarını belirtti. Okulların ve kreşlerin 7 Mart’tan sonra açılmasının eyaletlere bırakıldığını aktaran Merkel, eyaletlerde eğitimin yeniden başlaması için ise haftalık yeni vaka sayısının 50’nin altında olmasının tavsiye edildiğini açıkladı.

Almanya’da corona virüsü vakalarının yüksek seyretmesi nedeniyle 16 Aralık 2020’de temel ihtiyaçları karşılayan marketler, eczaneler, bankalar ve akaryakıt istasyonları gibi işletmeler dışındaki tüm işletmeler kapatılmıştı. Okullar ve kreşler de kapatılmış, çalışanların evden çalışması tavsiye edilmişti. Mevcut önlemler, maske takma zorunluluğu genişletilmiş ve mümkün olan her işte evden çalışma zorunluğu getirilmişti. Mevcut tedbirlerin ise 14 Şubat’a kadar geçerli olması kararlaştırılmıştı. Almanya’da son 24 saatte 4 bin 609 vaka tespit edildi, toplam vaka sayısı 2 milyon 306 bin 660 oldu. Salgından kaynaklı can kaybı da 378 artaraj 63 bin 649’a yükseldi.

Almanya’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisiyle mücadele kapsamında yürürlükte olan önlem, yasak ve kısıtlamalar 7 Mart tarihine kadar uzatıldı. Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in eyalet başkanlarıyla gerçekleştirdiği video konferans sonunda, koronavirüsün daha da bulaşıcı olan mutasyonlu türüne karşı, bazı istisnalar dışında mevcut önlemlerin devam etmesi kararı alındı.
– Gerekli hijyen ve mesafe kurallarının alınması durumunda kuaförler 1 Mart’tan itibaren açılabilecek.
– Ekonomi alanında mağaza, müze gibi diğer sektörlerde gevşemelerin ancak 7 günlük insidanz değerinin 35’in altına düşmesi durumunda konuşulabileceği kararı alındı.
– Restoran, otel, kültür ve eğlence yerleri için bu toplantıda herhangi yeni bir karar alınmadı. Bu konu 3 Mart’ta yapılacak toplantıda yeniden ele alınacak.
– Okullarla ilgili genel bir uzlaşma sağlanamadı ve bu konuda eyaletlerin kendi kararlarını alması üzerinde mutabık kalındı. Bunun yanı sıra öğretmen ve eğitmenlere aşı önceliği verilmesi konuşuldu ve bu konuda imkanların araştırılması kararı alındı.
– Hane halkı dışında sadece bir kişi ile temas kuralı yine geçerli
– Toplu taşıma, resmi daire, alışveriş yerleri ve kalabalık mekanlarda tıbbi maske zorunluluğu devam edecek.