ALMANYA’DA KIZAMIK ALARMI

 

Kâmil Yılmaz
MANNHEİM – Dünya çapında her yıl 100 binden fazla çocuk kızamık hastalığı nedeniyle hayatını kaybediyor. İnsan beynine zarar verebilen kızamık virüsü, bu özelliğiyle ölümcül bir tehlike arz ediyor. Hastalığın en çok göründüğü kişiler ise 5 yaş altı çocuklarla, 20 yaş üstü yetişkinler. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre, Türkiye’nin de aralarında olduğu 53 ülkeyi kapsayan Avrupa Bölgesi’nde görülen kızamık vakaları, son on yılın en yüksek seviyesine çıktı. Son bir sene içinde hastalananların oranı üç kat artarken, en az kızamık vakasının tespit edildiği yıl olan 2016 ile kıyaslandığında hastalığa yakalananların sayısının 15 kat arttığı görülüyor.

GÜNEYBATI ALMANYA’YA ULAŞTI
Güneybatı Almanya’da da son aylarda artış gösteren kızamık hastalığı, Mannheim bölgesine de ulaşmış bulunuyor. Yetkililer kızamık hastalığından bugüne kadar 2012 ile 2017 yılları arasında yakalananlara dair herhangi bir bilgi bulunmamasına rağmen 2018 yılında iki kişinin bu hastalığa yakalandığına dikkat çekiyorlar. Mannheim Sağlık Dairesi, bulaşıcı bir hastalık olması sebebiyle kızamık hastalığı konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Kızamık aşısı bulunmayan bir kişinin bu hastalığa yakalanma riskinin yüzde 100 olduğuna dikkat çeken Sağlık uzmanları, bu hastalığın başlamasının 8 ile 21 gün arasında sürdüğünü vurguladılar. Kızamık teşhisi, ilk olarak kulağın arkasında görülmeye başlanan ciltteki tipik kırmızı noktaların ve kandaki antikorların tespitiyle yapılıyor. Virüs, akciğer iltihabına, ishale ve orta kulak iltihabına neden olma özelliğine sahip. Kızamık ayrıca menenjit gibi tehlikeli bir hastalığı da tetikleyebiliyor. Bu durum her ne kadar nadiren yaşansa da ortaya çıktığı hallerde ölüme ya da kalıcı zihinsel engelliliğe neden olma riski taşıyor. Bazı durumlarda bu, beyin zarı iltihabı olarak da bilenen menenjit hastalığının, kızamık vakasının teşhisinden yıllar sonra ortaya çıktığı da görülmüş. Spesifik bir tedavi yöntemi olmayan kızamık virüsüne karşı en iyi önlem, çocuklara bir yaşını doldurduktan sonra yapılan aşı.

EN ETKİLİ ÇÖZÜM: AŞI OLMAK
Mannheim Sağlık Dairesi bu hastalığa karşı en etkili çözümün aşı olmaktan geçtiğini belirtiyorlar. Mannheim Sağlık Dairesi Başkanı Dr. Peter Schäfer, hayatında sadece 1 kez aşı olmuş veya aşı olduğu bilinmeyenlerin mutlaka kızamık aşısı yaptırmaları tavsiyesinde bulundu. Halkın yüzde 95’inin aşı olduğu takdirde salgın olma ihtimalinin ortadan kalkacağı için güvenli olacağı da verilen bilgiler arasındaydı.