ALMANYA’DA OKULLAR AÇILIYOR

BERLİN- Yapılan yazılı açıklamada kapanma kararı alındıktan sonra vaka sayılarındaki düşüşe dikkat çekilerek Ekim ayından bu yana ilk kez yedi günlük vaka sayısının 100 bin kişide 80’in altına çekilebildiği ancak henüz hedeflenen 50 seviyesinin altına inilemediği belirtildi. Virüs mutasyonlarının daha hızlı yayıldığına dikkat çekilen açıklamada mevcut korona kısıtlamalarının 7 Mart tarihine kadar uzatıldığı ifade edildi. Vatandaşlardan mesafe ve maske takma konusundaki kurallara uymaya devam etmeleri istendi. Bu çerçevede alışveriş merkezlerinde ve toplu taşımada tıbbi maske kullanma zorunluluğu devam ediyor. Açıklamada okul ve kreşlerin açılmasının öncelik olduğu vurgulandı. Eğitim konusunda bağımsız karar alma yetkisi olan eyalet yönetimleri, okul ve kreşlerin hangi tarihte açılacağına kendileri karar verecek. Eğitim bakanları da okulların açılmasına destek veriyor. Eyaletlerin eğitim bakanlarının Salı günü kabul ettiği bir karar metninde, “Okulların kapatılmasının, eğitime, ayrıca çocuk ve gençlerin sosyal katılımına olumsuz sonuçları sınırlandırılmalıdır” ifadelerine yer verilmişti.

Almanya’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisiyle mücadele kapsamında yürürlükte olan önlem, yasak ve kısıtlamalar 7 Mart tarihine kadar uzatıldı. Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in eyalet başkanlarıyla gerçekleştirdiği video konferans sonunda, koronavirüsün daha da bulaşıcı olan mutasyonlu türüne karşı, bazı istisnalar dışında mevcut önlemlerin devam etmesi kararı alındı.
– Gerekli hijyen ve mesafe kurallarının alınması durumunda kuaförler 1 Mart’tan itibaren açılabilecek.
– Ekonomi alanında mağaza, müze gibi diğer sektörlerde gevşemelerin ancak 7 günlük insidanz değerinin 35’in altına düşmesi durumunda konuşulabileceği kararı alındı.
– Restoran, otel, kültür ve eğlence yerleri için bu toplantıda herhangi yeni bir karar alınmadı. Bu konu 3 Mart’ta yapılacak toplantıda yeniden ele alınacak.
– Okullarla ilgili genel bir uzlaşma sağlanamadı ve bu konuda eyaletlerin kendi kararlarını alması üzerinde mutabık kalındı. Bunun yanı sıra öğretmen ve eğitmenlere aşı önceliği verilmesi konuşuldu ve bu konuda imkanların araştırılması kararı alındı.
– Hane halkı dışında sadece bir kişi ile temas kuralı yine geçerli
– Toplu taşıma, resmi daire, alışveriş yerleri ve kalabalık mekanlarda tıbbi maske zorunluluğu devam edecek.