Almanya’da TSK’ya destek mitingi

Almanya’nın Bremen eyaletinde TSK’nın Afrin’de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’na destek vermek amacıyla ”TSK’ya destek, PKK’ya lanet” mitingi düzenlendi

GÜLSÜM TAN

BREMERHAVEN – Bremen Eyaleti’ne bağlı Bremerhaven kentinde gerçekleşen  Bayrak Şöleni-“STK’ya destek, PKK’ya lanet” gösterisi, birlik ve beraberlik içinde geçti. Bremerhavenli bir gurup  yurt seven Türk öncülüğünde  kent merkezindeki Büyük Kilise önünde gerçekleşen gösteriye, Bremerhaven ve çevre illerinden yaklaşık bin 500 kişi katıldı. Ellerinde Türk bayrakları ve “PKK-PYD terör örgütünü kınayan  yazılı dövizlerle kilise meydanını dolduran Türkler,  ” Yurtta Sulh, Cihanda Sulh, Ne Mutlu Türküm diyene, Vatan Sana Canım Feda. Türk, Kürt, Arap, Laz, Çerkes hepimiz kardeşiz, Bir ölür Bin Diriliriz. Söz konusu Vatan ise gerisi teferruat, Şehitler ölmez vatan bölünmez” diye sloganlar attı.  İstiklal marşı ile başlayan mitingde yapılan Türkçe ve Almanca açıklamalarda, Türkiye’nin Suriye sınırındaki terör örgütü yapılanmasına yönelik düzenlediği  Zeytin Dalı Harekatı’nın Türkiye’nin meşru müdafaa hakkı olduğu vurgulanırken, terör örgütüne destek olanlar kınandı. Polisin büyük önlem aldığı görüldüğü gösteride bir gurup terör örgütü yandaşlarının  yaptığı karşı eylemi  Türkler pek dikkate almadı.  Birlik ve beraberlik içinde geçen gösteri, “Memleketim ve Türkiyem”türküleri ile  son buldu.
“Engellemek istediler”
Diğer yandan  barış içerisinde geçen miting sonunda açıklamalarda bulunan Orhan Aydın, gösterilerinin gerçekleştirme yolunda  yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Bugün buradaki  güzel beraberliği sağlamanın kolay olmadığını belirten Aydın,  “Birkaç mihrak, bu birlikteliği engellemeye çalıştı fakat muaffak olamadı. Artık burada yaşayan Türkler, siyasi veya politik hiç bir düşünce altında kalmadan, söz konusu VATAN olduğunda bir araya geleceklerini gösterdiler. Herkes üzerinden siyaset gömleğini çıkararak, dostunun, arkadaşının, Kardeşinin yanında olmak için buraya geldi. Bu gün bizler için bir milattır. Bu gün bizim için bir başlangıçtır. Bu gün Almanya’daki Türklerin Büyük Birliğinin doğuşudur” dedi.

“Demokrasiye inanan insanlarız”
Gösteriyi organize eden gurup arasından olan Aydın, sözlerine şöyle devam etti: “Bayrak şölenimiz hakkında pek çok dedikodular çıkardılar. Bizim için Faşistler ve antidemokratik kişiler olduğumuzu söylediler. Bu ” Solidaritatskomitee” isimli bir grup, bu söylemleri internette yaydı. Ayrıca bizi Belediye başkanına kadar şikayet ederek bu günkü birlikteliğimizi bozabilmek için ellerinden geleni yaptılar. Onların bu iddialarının aksine, bütün resmi işlemlerimizi gerçekleştirerek, yasaya, kanuna uygun bir şekilde iznimizi alarak bir araya geldik. Bayrak şölenimiz meşrudur, korkmalarına gerek yok. Söylenenlerin aksine, bizler yasalara, kanunlara saygılı,  demokrasiye inanan insanlarız.”