Almanya’da yaşayanlar DİKKAT

Almanya’da 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren bir dizi değişikliklerde yürürlüğe girecek. Yeni yıl ile birlikte çocuk parası artarken, hastalık ve emeklilik sigorta primlerinde indirime gidilecek. Ayrıca başta oto olmak üzere işverenler ve anne adaylarına etkileyecek değişiklikleri de beraberinde getirecek.

 

Kâmil Yılmaz
FRANKFURT– Almanya’da 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren bir dizi değişikliklerde yürürlüğe girecek… 2018 yılı ile birlikte hayatımızda meydana getirecek olan değişiklikleri sizler için derledik:  Yeni yıl ile birlikte çocuk parası artarken, hastalık ve emeklilik sigorta primlerinde indirime gidilecek. Ayrıca başta oto olmak üzere işverenler ve anne adaylarına etkileyecek değişiklikleri de beraberinde getirecek. Bazı önemli değişiklikler şu şekilde olacak:

Vergilerde indirim
2018 yılında şu anda vergiden muaf olan gelir seviyesi 8820 Euro’dan 9000 Euro’ya çıkacak. Bu miktardan itibaren bekar olanlar vergiye tabi olacak. Evli olanlarda bu vergi muafiyeti 18 bin Euro’ya yükselecek. Bunlara ek olarak Çocuk Vergi Muafiyeti (Kinderfreibetrag) ise 72 Euro artarak 7428 Euro olacak. Yine ebeveynler her çocuk başına vergi muafiyetinden de yararlanacak.

Çocuk Parası artacak
Çocuk Parasında ise önümüzdeki yıl 2 Euro’luk bir miktar zamlanacak. 2018 yılı için ilk ve ikinci çocuğa 194 Euro olacak olan miktar üçüncü çocuk için 200 Euro’ya çıkacak.  Dördüncü çocuktan itibaren verilen miktar ise 225 Euro’ya yükselecek. Bu yıldan itibaren çocuk parası için yapılan başvurular, diğer yıllara göre sadece 6 ay geriye yönelik olarak yapılabilecek. Eskiden geriye yönelik yıllar öncesine kadar kabul ediliyordu.

Ek sağlık sigortası primleri azalıyor
Bugüne kadar 54 milyon sağlık sigortalıları tarafından ödenen ek sağlık sigorta primi brüt gelirdeki miktar yüzde 1,1’den yüzde 1,0’a düşürülüyor. Bu miktar yüzde 14,6 olan brüt gelirden kesilen sigorta primine ek olarak yüzde 50 işveren ve yüzde 50 işçiden alınıyor.

Hartz IV yardımı artıyor
Hartz IV olarak bilinen sosyal yardım miktarı da yılbaşından itibaren iyileştirmeye tabi olacak. Şu anda yalnız yaşayanlara uygulanan 409 Euro tutarındaki yardım ayda 416 Euro’ya yükselecek. Evli eşlerde bu miktar 6 Euro zamlanarak 374 Euro’ya çıkacak. Çocuklara yapılan yarımda ise yaşlarına göre 3 ila 5 Euro arasında zam gelecek.

Emeklilik primleri düşüyor
Yeni yıl ile birlikte emeklilik sigorta primlerinde de düşüş gerçekleşecek. Emeklilik sigortalarında kasaların yeterli ölçüde dolu olmasından dolayı böyle bir indirime gidileceği açıklandı. 1 Ocak’tan itibaren kanuni emeklilik sigorta primi yüzde 18,7’den yüzde 18,6’ya gerileyecek. Ayda 3 bin Euro brüt kazancı olan bir işçiye bu 1,50 Euro olarak yansıyacak. 21 Milyon emekli olanlara ise Temmuz ayından itibaren daha yüksek emekli maaşı alacak. Emeklilik maaşlarına yüzde 3 zam geleceği hesaplanıyor.

İş göremezlik aylıklarına iyileştirme
2018 yılından itibaren sağlık sorunlarından dolayı iş göremezlik aylığı alan emekliler için de iyileştirme yapılacak. Şimdiye kadar bu tür emekli olanlar 62. Yaşına kadar çalışmış sayılıyorlardı. Bu sınır kademeli olarak 2024 yılına kadar 65 yaşına kadar yükseltilecek.

Şirket emekliliği özendirilecek
Şirket emekliliğinin küçük ve orta ölçekli işletmeler için cazip hale getirilmesi için yılbaşından itibaren işverenlere  pasif riski kaldırılıyor. Çalışanlara sabit bir ücret garantisi vermek mecburiyetinden muaf tutulacak. Ayrıca işverenler için az kazançlılara şirket emeklilik primleri ödemesinde desteklenecek ve vergi sübvansiyonu uygulanacak. Bunun yanında yaşlılıkta sosyal destek alanlara 200 Euro’ya kadar işletme ve Riester emeklilik için vergi muafiyeti de getiriliyor.
Bunun yanında devlet destekli Riester Emeklilik için tasarruf yapanlara verilen vergi muafiyet sınırı 154 Euro’dan 175 Euro’ya yükseltiliyor. Bu muafiyet yaşlılık için yıllık brüt gelirin en az yüzde 4’ünü sertifikalı Riester ürünlerine yatıranlara uygulanacak.

Sağlık ve Bakım Sigorta Primleri
1 Ocak 2018 itibari ile prim bedeli sınırları yeniden yükseldi. Bu sınırlar hangi brüt gelir seviyesine kadar ne kadar pirim ödenmesini belirliyor. Emeklilik Sigortası için bu sınır Batı Almanya’da 6 bin 350 Euro’dan 6 bin 500 Euro’ya yükselirken, doğu Almanya’da 5 bin 700 Euro’dan 5 bin 800 Euro’ya yükseliyor. Kanuni Sağlık Sigortası ve Bakım Sigortası için tüm Almanya’da bu sınır 4 bin 950 Euro olarak açıklandı.

Asgari Ücrete zam
Kanuni düzenleme ile yapılan asgari ücrete de zam geliyor. 2018 yılından itibaren hemşirelere Batı Almanya’da ve Berlin’de 10,20 Euro’dan 10,50 Euro’ya, doğu Almanya’da ise 9,50 Euro’dan 10,05 Euro’ya yükselecek. Tüm diğer alanları kapsayan asgari ücret ise brüt 8,84 Euro’da kalacak.

Eşit  ödeme
Erkekler ile kadınlar arasında ücret farklılıklarını azaltmak için yeni yıldan itibaren bireysel bilgi talep etme hakkına sahip olacaklar. 200’den fazla çalışana sahip işletmelerde çalışanlar aynı işi yapan iş arkadaşlarının ne kadar ücret aldıklarını öğrenmek için bilgi talep hakkı bulunacak. Bu sayede haksızlığın daha kısa sürede fark edilip, mağduriyetin engellenmesi hedefleniyor.

Anne adaylarını koruma
Anne adaylarını korumak için bu kapsama okula giden veya yüksek tahsil yapan öğrenciler de dahil edilecek. Buna göre normal annelere sunulan doğuma 6 hafta kala işten uzaklaşma hakkı, işe gitme mecburiyetinin kalkması ve doğumdan sonra da 8 hafta çalıştırılma yasağı uygulanacak. Engelli bir çocuk doğrulması halinde bu süre 8 ile 12 haftaya kadar uzatılıyor. Bu konuda anne adayının isteği doğrultusunda çalışmasına müsaade edilecek. Bunun yanında hamilelere çalışmak istemeleri halinde iş yasağı da uygulanamayacak.

Bakım ücretlerinde değişiklik
Reşit olmayan çocukların ayrılık halinde en düşük bakım ücretlerindeki oran da yükseltiliyor. Yaşına bakılmaksızın ebeveynlerinin gelirleri artırılıyor. “Düselldorfer Tabelle” adıyla belirlenen oranlara göre bu altı ile on iki Euro zamlanacak. Aynı zamanda gelir düzeylerini belirleyen gelir sınıfları da reform ediliyor. Bunun bazı çocukların aleyhinde olacağı da vurgulanıyor. Tek başına bakım yapan ebeveynlerin devlet destekli muafiyetinde, diğer ebeveyn ödeme yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde aylık destek oranı artarak en fazla 5 Euro’ya yükselebilecek.

Trafikte reform
Oto sahipleri araçlarının temizliğine daha fazla dikkat etmek zorunda kalacak. Söz konusu yıllık emisyon testine tabi tutulan araçlarda önümüzdeki yıldan itibaren testlerde daha sıkı kontrole uğrayacak. Şimdiye kadar yapılanın aksine egzoz çıkışından yapılan araştırmada elektronik olarak yapılan On-Board teşhisinde arıza vermemesi halinde de uygulanacak. Ayrıca Eylül ayından itibaren daha sıkı kontrole tabi olan 6c emisyon kategorisinde olması şart olacak. Bunun yanı sıra en az saatte 45 km hız yapabilen motosiklet ve quad adlı araçların 01.01.2018’den itibaren daha sıkı kontrol edilen Euro 4 emisyon kategorisinde olması gerekecek.

Tüketici daha iyi korunacak
Kredi kartları ve sanal alışverişlerde kullanılan sanal bankacılık işlemlerinde tüketiciler normal olarak 150 Euro yerine 50 Euro’ya kadar olan tutar için sorumlu olacak. Sadece ağır ihmallerde bu geçerli olmayacak. Söz konusu ağır ihmal için ödeme işletmeleri tarafından ek kanıt gösterme şartı getiriliyor.

Vergi kaçakçılığı
2018 yılından itibaren Maliye Dairelerinin işletmeler ve gastronomi işletmelerine habersin baskınlar düzenleyerek, kontroller yapmasına imkan sağlayan düzenleme yürürlüğe girecek. Maliye ekipleri kasaları denetleyerek, vergi kaçakçılığını azaltmak için mücadele edecek. Devletin her yıl manipüle edilen yazar kasalar veya hayali faturalar veya yanlış faturalandırmalar ile milyarlarca Euro zarara uğratıldığı ifade ediliyor.

İnşaat sözleşmesi kanununda değişiklik
Ev inşaatı yaptıranlar inşaatçı şirketler ile yaptığı sözleşmelerden 14 gün içerisinde vazgeçebilecekler. Ayrıca İnşaat sözleşmelerinde daha fazla detaylar ve kesin tarihler dahil edilmesi gerekecek. Böylece inşaat şirketi evin teslim tarihi ile ilgili bağlayıcı bir tarih de vermek zorunda kalacak.