ALMANYA'DA YAŞAYANLAR DİKKAT…

Almanya 2016 yılına bir dizi yenilikle merhaba diyecek. Banka hesapları değişecek, hasta hakları gülendirilecekler, posta zamlanacak, emekli aylıkları artacak, çocuk parası zamlanacak.

4 HAFTADA RANDEVU
Almanya’da yaşayanar 2016 yılında bir dizi yeni düzenlemeye merhaba diyecek. 2016’dan itibaren artık hastalar uzman doktorlardan mümkün olan en kısa zamanda randevu alabilecek. Bekleme süresi 4 hafta ile sınırlı olacak. Eskimiş ve kullanılamaz hale gelen Elektronik aletler çöp yerine 400 metrekarelik satış alanına sahip elektronik mağazalara geri verilecek. Wohngeld yani kira yardımı ödemeleri 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle ortalama yüzde 39 zamlanacak.

IBAN KULLANMAK ZORUNLU
Çeşitli bankalarda kişisel hesabı olanlar 1 Şubat’tan itibaren hesap numarası yerine 22 haneli IBAN numarası kullanacak. Posta pulu fiyatı 70 Cent olacak. Cep telefonu kullanıcıları 30 Nisan’dan itibaren az roming ücreti ödeyecek. Uluslararası dolaşım sırasında 1 dakikalık görüşmede en çok 5 cent, kısa mesajda 2 cent, internet kullanımında ise 5 cent kesinti yapılabilecek.

ÇOCUK PARASI ARTACAK
Çalışanlar, emekliler, öğrencilerin cebine yeni yılda daha fazla para girecek. Emeklilerin maaşlarına hatırı sayılır zam gelecek. Hartz IV ve sosyal yardım alanların ellerine geçen para 5 Euro daha artacak. 2016 yılından itibaren çocuk parasında da aylık 2 Euro zam gelecek. Sağlık ve bakım sigortası kesintileceri artacak. Hizmet alanları ise genişleyecek.