ALMANYALI TÜRKLERE YİNE GENÇLİK DAİRESİ EZİYETİ

Anneanne olmasına müsaade etmiyorlar

Psikolojik rahatsızlığı olan kızının çocuğuna bakmak için hukuk mücadelesi veren Figan E. “Bir çocuk en iyi ailesinin yanında bakılır. Torunuma anneanne olmak istiyorum ama izin vermiyorlar” dedi

Nebahat Uzun HAMBURG
Hamburg’da psikolojik rahatsızlığı olan ve doğumdan sonra çocuğu elinden alınan kızının 1 yaşındaki çocuğuna bakmak için gençlik dairesine başvuran Figan E. (48), torununu kendisine vermek istemeyen kuruma dava açtı. Gençlik dairesinin, torununa anneannelik yapmasına izin vermediğini iddia eden Figan E. “Psikolojik rahatsızlığı olan kızımın bebeğini doğduktan sonra aldılar. Tam o dönemde ben önce kalp ameliyatı oldum, ardından kur tedavisine gittiğim için ilk etapta müdahale edemedim. Bu nedenle torunum doğmadan önce Türkiye’deki babası, çocuğuna sahip çıkabilmek için buraya geldi. Fakat bebek doğduktan sonra damadımın Almanca bilmemesini ve onu tanımadıklarını bahane ederek torunumu ona vermediler. Beni de ‘Siz üçüncü kişisiniz ve yabancısınız’ diyerek dışladılar” şeklinde konuştu.

SÜREKLİ İPE UN SERİYORLAR
Konuyu mahkemeye taşıyan Figan E. “Bilirkişi ‘siz üçüncü kişi olabilirsiniz, ama yabancı değilsiniz’ diye rapor verince gençlik dairesi ve yurt yetkilileri başka bahanelere sarıldı. Onların istediği gibi kızım ve damadım onların da kontrol edebilecekleri denetimli eve (Betreutes Wohnen) taşındılar. Torunumun bana alışabilmesi için bana haftada 3 kez 4’er saat görme izni verdiler ve ben onun yıkanmasından beslenmesine kadar her şeyi ile yakından ilgilendim. Çocuğu artık bana vereceklerinin son günlerinde çocuk için tüm hazırlıkları tamamladım, hatta arabaya çocuk koltuğunu bile aldım. Onu almak için gittiğimde ise çocuğun refahının risk altında olduğu ve son görüşmemde onu yatağa fırlattığımı iddia ederek çocuğu bana veremeyeceklerini söylediler” dedi.

O ZAMAN GÖRÜNTÜLERİ VERİN!
Torununa asla kaba davranmadığını söyleyen anneanne, “Madem çocuğu yatağa fırlattım, o zaman bakıcı neden o an müdahale etmedi? Benim torunuma böyle bir şey yapmam asla mümkün değil. Odada kamera olduğunu söylüyorlar ama görüntülere bakmak istediğimde kayıt yapmadığını söylüyorlar. Kısacası torunumu bana vermemek için adeta ipe un seriyorlar” şeklinde konuştu. Yurt görevlileri ve gençlik dairesiyle toplantı talep eden, ancak ret cevabı alan Figan E. “Bir çocuğun ailesiyle birlikte büyümesi çok önemli. Kızım bakamasa da ben anneannesi olarak torunumun her türlü sorumluluğunu üstlenmeye hazırım. 3 tane çocuk yetiştirdim ve bu konuda tecrübeliyim. Torunumu aile sıcaklığında büyütmek istiyorum. Bunun için de elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım. Hukuki mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim” şeklinde konuştu.