Almanya’nın en mutlu insanları kuzeyde

Nebahat Uzun
HAMBURG- Almanya’da Deutsche Post’un bu yıl 10. kez yaptırdığı “10. Deutsche Post Glückatlas” başlıklı anket, Almanya’daki en mutlu insanların Hamburg ve Schleswig Holstein eyaletlerinde yaşadığını ortaya koydu. Allensbach’taki Demoskopie Enstitüsünün Deutsche Post adına yürüttüğü, bu yılın Mart-Haziran ayları arasında Almanya genelinde 16 yaş üstü yaklaşık 4 bin 700 kişiyle yaptığı ankete göre Hamburg ve Schleswig Holstein, 0-10 arası ölçekte 6,92 puanla ilk sırayı paylaştı. Ülke genelinde ortalama mutluluk skalası ise ortalama 6,74 puan olarak açıklanırken geçen yıl aşırı sağcı şiddetin yüzde 8 oranında arttığı kaydedilen Thrüringen eyaleti ise 6,50 puanla ‘en mutsuz’ şehir oldu. Geçen yıl yapılan ankette Almanya’nın ortalama mutluluk skalası 7,14 olarak açıklanmıştı. Araştırmaya göre koronavirüs salgını, Almanya’da yaşayanlarının mutluluğuna gölge düşürdü ve mutluluk skalasının yüzde 6 oranında gerilemesine neden oldu. Buna en önemli etkenin ise mutluluk faktörü olarak kabul edilen aile, arkadaşlar gibi toplu görüşmelerinin kısıtlanması olduğu kaydedildi. Araştırmanın kaydettiği diğer ilginç bilgi ise, kadınların erkeklere oranla korona krizinin sonuçlarıyla daha fazla mücadele etmek zorunda kalmaları oldu. Araştırmaya katılanların yüzde 80’i ise, pandemi sürecinde Almanya gibi bir ülkede yaşamaktan dolayı mutlu olduklarını belirttiler. Deutsche Post DHL Grubu yetkilisi Thomas Ogilvie, salgına rağmen Almanların geleceğe optimist bakmalarının sevindirici olduğunu dile getirdi.

Almanya’nın dünyaya açılan kapısı: HAMBURG
1,8 milyon nüfusu ve 755 km2 yüzölçümüne sahip kent-eyalet Hamburg, %16,7 oranında yeşil alana sahip. 2018 yılında dünya üzerindeki 50 popüler şehir arasında yapılan araştırmaya göre Hamburg, kişi başına düşen 114 metrekarelik yeşil alanla dünyanın en yeşil kentleri listesinde 9. sırada yer aldı. 2011 yılında “Avrupa’nın Yeşil Başkenti” seçilen Hamburg, aynı zamanda 2019’da dünyanın en yaşanabilir kentleri listesinde 20. sırada yer aldı. Avrupa’nın en büyük ikinci limanına sahip olan Hamburg, Almanya’nın ve Avrupa’nın en önemli ticaret merkezlerinden. Hamburg, Bavyera’dan sonra Almanya’nın en zengin kenti ve Almanya’nın en yüksek saat kulesine (St. Michaelis Kilisesinde) sahip. Dört adet saat çanının her birinin çapı sekiz metre olan saat kulesinin yelkovanı 4,91 metre, akrebi ise 3,65 metre uzunluğunda. Her biri 130 kilogram ağırlığındaki yelkovan ve akrep, etrafındaki rakamlar gibi altın varakla kaplı.
Denizler arasındaki eyalet: SCHLESWİG-HOLSTEİN

2,9 milyon nüfusa ve 15.799 km2 yüzölçümüne sahip Schleswig-Holstein eyaleti Kuzey Denizi ile Baltık Denizi arasında yer alıyor. Birden fazla denize kıyısı olma özelliği olan eyalet bu nedenle ‘denizler arasındaki eyalet’ olarak anılıyor. Eyaletin başkenti Kiel, her yıl dünyanın en büyük yelkenli spor etkinliği olan Kiel Haftası başlıklı etkinlikle dikkatleri üzerine çekiyor. Eyaletin en önemli sektörleri arasında ise tıp teknolojisi, denizcilik ve bilgi-iletişim teknolojileri yer alıyor. Kuzey Denizi Kanalı ile dünyanın en yoğun su yoluna sahip olan eyalet, 300 nüfusuyla Almanya’nın en küçük beldesine (Arnis) sahip