Amacımız genç nesli politikaya teşvik

İBRAHİM YÜKSEL
DUİSBURG- 13 Eylül’de Kuzey Ren Vestfalya’da (KRV=NRW) yapılacak yerel seçimlerde BİG Parti ve ATB- Muhsin Yazıcıoğlu Merkezi DERGâH bir İttifak ile bir araya gelerek seçimlere BİG-DERGâH ismi adı altında girme kararı aldı. İttifakın önceliği, genç dinamik ve akademisyen kadrolarla problemleri çözüp, genç nesli politikaya teşvik etmek. Genç kadromuzla problemlerin dili olacağız. BİG DERGâH İttifakının başkanlığına İbrahim Doğancı, yardımcılıklarına da Aydın Erdal ve İsa Taştemir getirildi. Yapılacak Yerel seçimler ile ilgili görüşlerini dile getiren başkan yardımcıları ve gurubun sözcüleri “Amacımız Genç ve Dinamik kadromuz ile Genç Nesli politikaya teşvik ederek gelecekte bizi savunacak Politikacılar yetiştirmek neslimizin problemlerine çözüm bulmak en büyük hedefimiz “dediler. Konu ile ilgili olarak gazetemize hedeflerini ve seçimleri değerlendiren gurup sözcüleri İsa Taştemir ve Aydın Erdal “Genç ve dinamik ve Akademisyen bir kadroyuz. Bu kadrolarla genç neslimizi buradaki politikalara aşina ederek, şimdiki ve gelecekteki problemlerimize bilinçli olarak çareler üretmek ve bunları bertaraf etmek en büyük amacımız. Bu konuda Akademisyen ve siyasal eğitimi görmüş kadromuza çok güveniyoruz. Gençlerimizin önünü açmak istiyoruz. Bir birliktelik kurabilseydik daha iyi olacaktı. Ama Türk gurupları ile büyük bir birliktelik kuramadık. Bu ittifakımız bile bizi sevindiriyor. Bu birliktelik tek şimdilik İnşallah örnek olur diğerlerine. Göçmenler kendilerini Duisburg’lu olarak benimsemeli, problemlerini her alanda dile getirerek çareler üretilmesinden yanayız. Buradaki göçmenlerin nüfus yoğunluklarına göre belediyelerde, yabancılar polisi ve resmi dairelerde daha fazla istihdam edilmesini, Belediyelerin daha fazla sağlık, spor, kültür hizmetlerinin verilmesi ve artırılması için çalışmalarımız olacak“ dediler.

Gençlerin gidebilecekleri yerler istihdam edilmeli
Sözcüler açıklamasının devamında “Küçük ve orta ölçekli şirketlerin Duisburg’a gelmesi için çalışmalarda bulunmak istiyoruz. Şehir merkezinin daha cazip hale gelmesi gerekiyor. Gençlerin gidebilecekleri gençlik merkezleri olması gerek. Bunlar belli gurupların elinde bunların aralarındaki duvarlar yıkılarak beraber kullanıma açılmalı. Belediyeler bunun üzerine düşeni yapmalılar. Türklerin yoğun olduğu yerlerde Belediyeler çok yetersiz hizmet veriyorlar. Daha fazla sorumluluk almalarını rica ediyoruz. Göçmenleri hep aynı yerlere yerleştirmeleri problemleri daha da karmaşık hale getiriyor. Belediye bu yerlere gerekli hizmeti götüremiyor. Suç çeteleri artıyor, gençlerin uyuşturucu yaşı bayağı aşağılara düştü. Bunları dile getireceğiz. Personel eksikliği muhakkak ama buna çareler aranmalı, arayacağız. Aynı zamanda okul problemleri ve çocuk yuvaları da yetersiz. Yaşlı nesillerimizin kalabilecekleri yaşlılar yurdu sayıları artırılmalı. Bunların iyileştirilmesi için teklifler vereceğiz. Avrupa fonlarından yardım almak için Türk mahallelerini bilinçli olarak kötü göstermek için elinden gelen sosyal çalışmayı yapıyorlar, destek alıyorlar ama burada yaşayanlarla paylaşmıyorlar. Bunları dile getireceğiz. Şimdiki başkan STK’ larla görüşmüyor, STK’ların tabanlarına ulaşmıyor, ziyaret etmiyor. Bunların yapılması için gurup olarak teklifler vereceğiz “diyerek ittifaka güvenmelerini istediler.

Problemlerin dili olacağız
Sözcüler açıklamasının sonunda „ Seçimlerin başında 7-8 gurup birlik sağlamak için yaptığımız toplantılarımız sonunda iki gurup kaldık. Diğerlerine başarılar diliyoruz ama dağınıklığımız bize pahalıya mal olacak. Ama biz işimize bakacağız. Problemlerin dili olacağız. Duisburg’a verilmesi düşünülen 50 milyonluk iyileştirme paketinden Türk guruplarının haberi yok. Kendi aralarında pay etmişler. Bu haksızlık. Bunları dile getireceğiz. Bunlardan diğer göçmenleri da pay alması en doğal hakkı. Türk ve göçmen guruplarının çok olduğu yerlerde sanki belediye hizmet yerine bıktırma hizmeti vererek kendinden soğutuyor, bu konudaki aciliyetin giderilmesi için de girişimlerimiz olacak. BİG-DERGâH İttifakının başkanı İbrahim Doğancı konu ile ilgili olarak “Adaylarımız buranın problemlerini bilen, iki kültürlü, genç ve dinamik, iyi tahsil almış bir gurup olarak Duisburg’da ayırım gözetmeksizin Duisburg’luların emrinde olacak. Daha fazla STK gurupları ile İttifak yapmak isterdik ama olmadı, hepsine başarılara diliyorum. Seçimlerden sonrada beraber yaşayacağız bunun için bize düşeni her zaman yapmaya hazırız“ dedi.