ANKARALILAR DERNEĞİ’NDE ÇİFTE KUTLAMA

blank

 

Murat Ali Blach

ESSEN –  Almanya’nın KRV eyaleti Essen şehrinde faaliyet gösteren Ankaralılar Kültür ve Dayanışma Derneği 06.06.2006’da kurulması nedeni ile her yıl Haziran ayının 6’sında kuruluşlarının yıl dönümlerini kutluyorlar. Bu yıl 6. ayın 6.sı Ramazan Bayramı’nın 3. gününe denk gelmesi nedeni ile yıl dönümü kutlaması ile bayramlaşma merasimini birleştirdiler ve dernek lokalinde çok güzel bir etkinlik hazırladılar. Bu güzel etkinliğe T.C. Essen Başkonsolosu Şener Cebeci, Başkonsolos Muavini Zafer Yurtyapan, Almanya’da ki düğünlerin gözde sesi, Türk Halk Müziği sanatçısı Taner Abakay , Türkiye’den misafir olarak gelen Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu sanatçısı Nahide Saygün Akkal, Emekli Eğitimci Yazar ve Şair Bahattin Gemici, iş dünyasının saygın isimleri ve dernek üyeleri iştirak ettiler. Etkinlikte açılış konuşmasını başkan Mustafa Eydemir yaptı.

 

blank

 

Konuşmasının başında başkan katılımcılara ve konuklarına „Hoşgeldiniz“ diyerek; „Bu toplantımız, bu yerimizde son toplantı olacak. Çarşı merkezinde ki yeni yerimize taşınıyoruz. Bundan sonraki faaliyetlerimizi orada devam ettireceğiz. Ben bir teşekkür de derneğimizi bugünlere taşıyan değerli Onursal Başkanımız Dr. h.c. Halil Yalçın’a etmek istiyorum.“ dedi. Başkanın konuşmasından sonra Dr. h.c. Halil Yalçın mikrofonu aldı ve „Biz bugüne kadar burada hem konsolosluğumuz ile hem belediyemiz ile uyum içinde çalıştık ve çok güzel faaliyetlere imza attık. Mustafa başkanımda aynı çizgide bu uyumu sürdürecektir“ dedi. Yalçın’ın konuşmasından sonra misafirler arasında yer alan Türkiye Seyahat Acentesi Birliği (COOP TRR) yöneticileri Fatih Şenel ve Cumhur Sefer Onursal Başkan Halil Yalçın’a teşekkür plaketi sundular.

 

blank

Daha sonra mikrofonu T.C. Essen Başkonsolosu Şener Cebeci aldı. Konuşmasında „Öncelikle burada bulunan herkesin Ramazan bayramlarını ve bu güzide derneğimizin kuruluşunun 13. yıldönümünü kutluyorum. Bugün burada başka bir yerde misafirlerim ile birlikte olmam gerekirken, sırf Halil başkanın yanında olmayı tercih ettim. Kendisine teşekkürü borç bildiğini belirtti ve „Bu günlerde en çok ihtiyacımız olan birlik beraberlik için Ankaralılar Derneği çok güzel çalışmalar yaptılar ve yapıyorlar da. Türkiye’nin tüm renklerine kapılarını açtıklarını görüyorum. Bunun için burayı çok önemsiyorum.“ dedi.

 

blank

 

 

Cebeci konuşmasından sonra katılımcılar arasında bulunan çocukları sahneye davet ederek kedileri ile teker teker bayramlaştı ve özel hazırlanmış olan cikolata filelerini onlara hediye etti. Cebeci’nin konuşmasından sonra kendisinin de Ankaralı olduğu Başkonsolos Muavini Zafer Yurtyapan mikrofon aldı ve etkinliği gerçekleştirenlere teşekkür etti. Konuşmalardan sonra Taner Abakay ve Nahide Saygün Akkal birbirinden güzel eserler ile misafirleri coşturdular. Ayrıca misafirlere Türk mutfağından seçilmiş özel lezzetlerin yer aldığı açık büfe sunum yapıldı.