ANKARA’YA SESSİZ ZİYARET

Erdal Altuntaş ANKARA – Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB) ve Uluslararası Engelliler Eğitim ve Spor Derneği tarafından desteklenen ”Çanakkale zaferimizi sessiz dünyalara anlatıyoruz” adlı proje kapsamında Avrupa Türk Engelliler Derneği (Avted), 5 günlük ziyaret için Türkiye’ye geldi. 750 m2 alan üzerine kurulu Anıtkabir ziyaretiyle programa başlayan 16 işitme engelliye Türkiye ve Almanya’dan 8 yönetici de iştirak etti.
Avted ekibi sırasıyla YTB, TBMM, İnsan Hakları Komisyonu, Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı gibi kurumları ziyaret ederek yetkililere sorunlarını anlattılar. Avted Başkanı Cemil Çelik gittiği kurumlarda dernek hakkında bilgi vererek “8 yaşına giren derneğimizin bu gezisi sayesinde birçok işitme engellilmiz, ilk kez bu şehirleri görecekler. 3 aydır büyük bir sevinç ve heyecan yaşıyorlar. Amacımız devlet yetkililerini tanımak ve devletin işleyişini yerinde görerek sorunlarımıza çözüm bulunmasını sağlamaktır” dedi. Yurtdışındaki işitme engellilerin yüzde 98’inin Türkçe işaret dilini bilmediğine dikkat çeken Çelik, “Bu dili öğrenmek ve öğretmek istiyoruz. Bu konuda bizlere Türkçe işaret dilinde eğitim verecek öğretmenler gönderilmesini talep ediyoruz” dedi.

Engellileri ilk olarak YTB Başkanı Dr. Kudret Bülbül kabul etti. 70 kişilik danışma kuruluyla dünyanın her yerindeki projeleri desteklediklerini belirten Bülbül, “Bu ziyaret şimdiye kadar kurumuza yapılan bana göre en anlamlı ziyarettir. Vatandaşlık, eğitim, ayrımcılık ve kültür öncelikli konularımızdır. Bu konuda birçok projelerimiz oldu. Nerde bir insanımız varsa onlarla ilgilenen, bağrına basan bir ülke olduk. Destek alan değil destek veren bir ülke konumuna geldik. Türkçe tüm dünyada ilgi gören bir dil ve Türkçeyi geliştirmenizi çok önemsiyoruz. Yılda 2 milyon euroluk proje desteği sunuyoruz. Biz YTB olarak istekleri ve soruları alır, gerekli birimlere ileterk çözüm bulunmasını sağlarız. Türkiyedeki haklarınızı savunmak için burdayız. Bu isteklerinizi bize yazılı verirseniz mutlaka ilgileniriz” dedi.

Daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) ziyaret eden heyet burada, Almanya’da yetişmiş olan Mustafa Yeneroğlu’nun başkanlığını yaptığı İnsan Hakları Komisyonu Başkan Vekili ve İstanbul Milletvekili Fatma Benli ile görüştü. Engellilerin ayrımcılığa maruz kalmaması için çalışmalar yaptıklarını belirten Benli “Daha birkaç gün önce ‘eşitlik kurumu’ oluşturduk. Zaten engelli olan kişilerin ikinci bir ayrımcılığa maruz kalmaması için haklarını savunacak yasalar getiriyoruz. Birbirimizin gücünü kullanarak gönül dilimizle birçok engeli birlikte aşabiliriz. Ben 18 yıldır insan haklarıyla ilgilenen birisi olarak Türkiye’nin son 10 yılda engellilerle ilgili ciddi bir ilerleme kaydettiğini söyleyebilirim” dedi. Daha sonra meclisin tek engellisi olan Bursa Milletvekili Bennur Karaburun’u makamında ziyaret eden heyeti sevinçle karşılayan milletvekili “Bu gurup benim için çok özel ve güzel bir ziyaret oldu. Sizlerin meclisdeki en büyük temsilciniz benim” dedi. Kısa bir süre meclis oturumunu da izleme fırsatı bulan işitme engelliler son ziyaretini TC Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yaptılar.

Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy tarafından ağırlanan engellier, burada da isteklerini sıraladılar. Aile bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu’nun cumhurbaşkanı ile Amerikaya gittiği için toplantıya katılamadığını belirterek selamını ileten Ersoy sorunları dinledi. Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü İshak Çiftçi’nin de hazır bulundugu toplantıda eğitim desteği ve salon taleplerini “Bunlar kolay istekler. Bu ikisini hemen yaparız” dediler. Diğer isteklere de cevap veren Ersoy ve Çiftçi “İlk defa Türk işaret dilinde eğitim verilmesi talebiyle karşılaştık. Bu bizi sevindirdi. Haklarınızı veririz, bu çok kolay. İşaret dilindeki tercümanlarımızı Türkçe işaret dilinde eğitim vermek üzere sizler için görevlendirebiliriz. Bizimle işbirliği yaparak bize Avrupa’da yol gösterirseniz, biz sizinle her türlü çalışmaya varız. Türk işaret dilini bilen tercümanlarımızın sayısı az olduğu için her yerde bunu yapamasak da belli merkezlerde yapabiliriz” sözünü verdiler.

İşitme engelliler de yetkiliere isteklerini sıraladılar. İşitme dilinde İslami bir kitap olmadığını belirten engelliler bu alanda da destek istediler. Tüm bu ziyaretlere Türkiye Sağırlar Konfederasyonu Başkanı Orkun Utsukarcı, Uluslararası Engelli Eğitim Spor Derneği Başkanı Ali Ulutaş, Kars İşitme Engelliler Başkanı Dursun Güngör de eşlik etti.