KADINLAR İÇİN ANLAMLI ETKİNLİK

MÜLHEİM AN DER RUHR – Uzun zamandır Pedagog ve Yeminli Tercüman olarak çalışmalar yapan Sevda Yıldırım, 8 Mart Dünya Kadınlar gününde Girişimci Türk kadınlarının toplumdaki yerini daha etkin hale getirecek bir çalışmaya imza attı. Mülheim an der Ruhr’daki Park Trüffel’de buluşan ve Kuzey Ren Vestfalya’nın çeşitli şehirlerinden gelen kadınlar önce 8 Mart Dünya Kadınlar günü kutladılar sonra geleceğe yönelik çalışmaların temellerini attılar.
Daha etkin olmalıyız
Toplantının açılış konuşmasını yapan Sevda Yıldırım şunları söyledi, ”8 Mart Dünya kadınlar gününü kutlamak için organize ettiğim bu davete katılmanız beni son derece mutlu etti. Avrupa’da son yıllarda başta eğitim ve iş dünyası olmak üzere kültür, sanat, hukuk, sağlık, siyaset, politika ve yaşamın her alanında kadınların başarıları her geçen gün artarak devam ediyor. Maalesef bu başarılar çoğu zaman ikinci planda kalıyor. Kadınlarımızın her alandaki başarılarının daha görünür olması, başarılarının devamlılığı, kendilerini alanlarında geliştirmeleri, diğer kadınlara örnek teşkil etmeleri, motivasyonu artırmak, birbirleriyle fikir alışverişinde ve destekte bulunmalarını sağlamak amaçlı bu platformu oluşturduk. Aynı anda hem anne, hem eş, hem iş kadını, hemde sosyal alanlarda aktif olma yeteneğine sahip olabilen kadınlarımızın birlikte hareket edip bu şekilde güçlerine güç katmış olacağız. Çünkü kadın güçlü olursa,toplumda güçlü olur.

Hedef güçlü iletişim ağı ve motivasyon
Oluşturulacak olan platformun hedeflerini şu şekilde sıralayan Sevda Yıldırım ”Almanya, Avrupa ve Türkiye’de bulunan girişimci Kadınların arasında güçlü bir iletişim ve dayanışma ağı oluşturarak işbirliklerinin güçlenmesini sağlayacağız. Farklı konularda ve alanlarda kadınları bilgilendirerek ve girişimciliği destekleyerek, Türk Kadınlarının, Türk ve Alman toplumu içindeki konumunu güçlendireceğiz. Sivil Toplum Kuruluşlarında öncü görevlerde yer almalarını ve güçlü bir şeklide temsil edilmelerini sağlayarak Sivil Toplum Kuruluşlarının daha güçlü hale gelmesini sağlaması yönünde çalışmalar yürüteceğiz. Farklı meslek gruplarından başarılı kadınların toplumun diğer bireyleri arasında tanınmasını sağlayarak mesleki eğitim konusunda çalışmaların artmasına öncülük edeceğiz. Çeşitli , şehirler ve ülkeler arasındaki kadınları bir araya getirerek işbirliğini geliştirecek, ortaklıklar kurulmasını sağlayacağız. Ellerinde değişik fikir ve projeleri bulunan ve bunları hayata geçiremeyen kadınları destekleyerek fikir ve projelerinin hayata geçirmelerini destekleyeceğiz. Kadınların sosyo ekonomik sıkıntılarında onlara yol göstermek ve yetkili kurumlarda haklarını tekrar kazanmalarını sağlamak için çalışmalar yapacağız.
Kısacası, Avrupa’daki Türk kadınlarının gücünü ön plana çıkarıp topluma önemli kazanımlar sağlamaktır. “Bir elin nesi var, iki elin sesi var” ilkesinden yola çıkarak ancak birlikte güçlü ve başarılı olabilineceğinin bilinciyle, hayırlı çalışmalara imza atacağımızı ümit ediyorum” dedi.
Resimler