Anneler için meslek imkânı

Anneler için meslek imkânı

Mustafa Karaman

VAIHINGEN AN DER ENZ –  Göçmen kökenli kadınları mesleki ve sosyal açıdan güçlendirmek, Almanya’daki yaşamlarını kolaylaştıran ve destekleyen imkanları tanıtmak amacıyla Ludwigsburg Landratsamt tarafından organize edilen „Göçmen kökenli kadınlar başlıyor“ meslek fuarı  Vaihingen Enz Stadthalle’de yapıldı. Fuarın açılış konuşmasını yapan Vaihingen an der Enz Büyükşehir Belediye Başkanı Gerd Maisch, göçmenlerin olmadığı bir Alman ekonomisinin düşünülemeyeceğini ve Almanya’ya gelen sığınmacılardan Alman ekonomisinin büyük fayda gördüğünü söyledi.

TGBW KATILDI

Kadınların becerilerini arttırıcı çalışmalarda bulunan kurum ve kuruluşların katıldığı fuara Baden-Württemberg Türk Toplumu Derneği (TGBW) „Stark im Beruf/Meslekle Daha Güçlü“ projesiyle katılarak göçmen kökenli katınlara kendilerini nasıl geliştirebilecekleri, sahip oldukları okul diplomalarını Almanya’da nasıl değerlendirebilecekleri konularında bilgi verdi. Federal Aile Bakanlığının programı çerçevesinde Avrupa Sosyal Fonları tarafından desteklenen projeyi tanıtan Oya Poyraz, “tgbw derneği, bölgede göçmen kökenli kadınlara yönelik önemli çalışmalar yapıyor. Bu çalışma çerçevesinde 211 göçmen kökenli kadın ya meslek eğitimine başladı, ya kendi işini kurdu ya da çalışmak için çalışma ajanslarına başvurdu. Kalifiye olmayanlar Almanca kurslarına yazıldı. İş pazarında şans bulmalarını arttırıcı seminerlere veya eğitimlere katıldılar“ ifadelerine yer verdi.

BİLGİ İÇİN

Son yıllarda Türkiye’den ve diğer ülkelerden Almanya’ya yoğun göç yaşandığına dikkat çeken Oya Poyraz, “Almanya ki var olan imkânlardan haberdar olmak önemli. Meslek fuarları kadınlara bu imkânı sağlıyor. Ayrıca fuara gelen uzmanlar ile bilgi alışverişinde bulunma imkânı oluyor. Almanya’ya çeşitli nedenlerle göç eden kadınların farklı özellikleri var. Bize başvuran kadınlara sahip oldukları becerileriyle Almanya’da neler yapabileceklerini anlatıp onları toplumda aktif olmaları için motive ediyor“ dedi. Eğitim yapmak isteyenleri eğitimleri boyunca desteklediklerini belirten Poyraz, ayrıca hizmetlerinin ücretsiz olarak haftanın her günü verdiklerini de altını çizdi. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenlerin 0711/888 999 -15 numaralı telefondan alınabileceği de belirtildi.