AOK Hessen: Türkiye’den gelen depremzedeler “Sigorta Belge”lerini unutmasın

blank

FRANKFURT – AOK Hessen Marketing uzmanı Necati Suözer, Türkiye’deki depremzedelerin geçici olarak Almanya’daki akrabalarının yanına gitmeleri durumunda istenilecek belgelerden olan sağlık sigorta belgesi hakkında açıklamada bulundu.  Suözer, “Türkiye’deki depremzedelerin geçici olarak Almanya’daki yaşan birinci ve ikinci derece akrabalarının yanına gitmeleri durumunda Büyükelçilik ve Başkonsolosluklardan istenilen belgelerden bir tanesi de sağlık sigorta belgesidir. Sağlık sigortasını hemen hemen Türkiye’de bulunan bütün özel sigorta kurumları anlaşma içinde bulundukları bankalar üzerinden yapabilmektedirler. Özel sağlık sigorta işlevinde Rücktransport yani tıbbi donanımlı bir uçak ile burada hasta olan şahısın Türkiye’ye geri götürülmesi durumunu muhakkak teyit ettiriniz. Yurtdışı sağlık sigortası sadece acil sağlık hizmetlerini içerir yani mevcut hastalıklardan ötürü tedavi amaçlı olarak kullanılmaz.
Bu sigortadan hariç, Türkiye ve Almanya arasında Sosyal Güvenlik Anlaşması vardır. Bu anlaşma gereği Almanya’ya gelen sigortalı sağlık hizmetlerini Almanya’da da alabilmesi için A/T 11 belgesini beraberlerinde getirmeleri faydalı olacaktır. Bu gelen belge ile size en yakın olan kendinizde üye olduğu sigorta kurumuna elinizdeki evrakla başvurunuzu yapabilirsiniz. Şayet gelen şahısın kronik rahatsızlığı var ise A/T 12 belgesini alıp getirmesi daha faydalı olur. O zaman rahatsızlığı ile ilgili hizmet alımında acil ibaresine bakılmadın hizmet alabilir.
Bu teknik bilgiler ile siz değerli Post Gazetesi okurlarını bilgilendirdiğimizi ümit ediyorum.
Tekrar milletimizin başı sağ olsun, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum” dedi.