AOK’dan sağlıklı beslenme semineri

Rhein-Main Türk Alman Ticaret Birliği’nin (DTGB) Rüsselsheim’da düzenlediği “Sağlık Günü” etkinliği münasebetiyle Türk ve Alman işverenleri kahvaltıda bir araya getirdi. AOK-Hessen Sağlık Sigortası Beslenme uzmanı İpek Talin Kahhali, Rhein Main Türk Alman Ticaret Birliği (DTGB) üyelerine Sağlıklı bir hayat için sağlıklı beslenme hakkında sunum yaptı.

 

Hüsamettin Özkan
RÜSSELSHEIM – Rhein-Main Türk Alman Ticaret Birliği’nin üyesi olan AOK-Hessen Sağlık Sigortası ile ortaklaşa düzenlediği  ve bu yıl ikincisi düzenlenen “Sağlık Günü” seminerinin açılış konuşmasını yapan  Rhein Main Türk Alman Ticaret Birliği (DTGB) Başkanı Turgut Sezgin üyelerine dönük düzenledikleri bilgilendirme seminerlerine devam edeceklerini belirterek, Sağlık Günü seminerinin de seminerler serisinden birini oluşturduğunu söyledi. Sezgin “Çok kültürlü bir toplumda yaşadığımızdan dolayı çeşitli etkinliklerde bir araya geldiğimiz gibi, sabah kahvaltısı ve akşam sofralarında da bir araya gelerek huzur içerisinde birbirimize bilgi desteği vererek yaşamayı arzuluyoruz. Etkinliklerimizde Alman dostlarımızla bir arada olmamız toplumun birbirine gösterdiği saygının ve dostluğun bir ifadesidir. Katılımlarından dolayı Alman dostlarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum. Almanya ve Türkiye’nin siyasi ve ekonomik ilişkilerinin iyi olması ve iyi bir şekilde devam etmesi burada yaşayan Türk ve Alman toplumunun ortak arzusudur. Biz DTGB olarak her türlü olumlu katkıyı sunmaya hazırız” dedi. Toplantıya  katılan Frankfurt Başkonsolosluğu Ekonomi Ataşesi Tansu Günendi, yaptığı konuşmasında Türk işverenlerin başarılı çalışmalarının kendilerini gururlandırdığını ve bu başarılarının gelecekte de devam etmesi isteğini bildirdi. Birlikte hareket etmenin başarının temelinde yattığını söyleyen Ataşe Günendi, “Yaptığınız işleri severek ve bilinçli yaptığınızda başarılı olduğunuz açıkça görülüyor, sizleri tebrik ediyorum” diyerek toplumla kaynaşıp birlikte hareket ederek sorunların üstesinden gelineceğini sözlerine ekledi.
Sağlıklı bir hayat, sağlıklı beslenmeden geçer
“Sağlık Günü” seminerinden Sağlıklı beslenme nasıl olur? Sağlıklı bir hayat nasıl elde edilir konularında sunum yapan AOK-Hessen Sağlık Sigortası Beslenme uzmanı İpek Talin Kahhali, Vücudumuzun yüzde 60’ının sudan oluştuğunu ve suyun vücuttaki her organ için hayati önem taşıdığını belirterek sağlıklı beslenmenin altın kurallarını sıraladı.
Beslenme Uzmanı İpek Talin Kahhali. “Günde en az 2 litre su içiniz. Yemek aralarında ve sabah uyanır uyanmaz su içmeye çalışın. Sade su içmekte zorlanıyorsanız, içine birkaç limon ya da portakal dilimi ekleyerek veya meyveli çaylar da içebilirsiniz. Fakat şekerli meşrubatları fazla tüketmeyiniz. Günde bir insanın 50-90 gram arasında şekere ihtiyacı var. Bir küçük kola şişesinde ise 50 gram şeker var. Ayrıca tatlandırıcı ve bunun gibi kimyasal maddeleri tüketmeyiniz . Meyve sularını sulandırıp çocuklarınıza günde en fazla bir bardak veriniz. Bir avuç dolusu meyve ve sebze yenilirse insan doyar. Fazla yediğimiz besinlerden oluşan kalorileri midede ise spor yaparak büyük bir kısmını atabilirsiniz, atmak zorundasınız” dedi.  Beslenme Uzmanı Kahhali “Tatlı bir şeyler yemek istediğinizde çikolata yerine bir parça meyve yemeyi tercih edin. Et, sucuk, süt ve yumurta gibi yiyeceklerden günde sadece avuç içi büyüklüğünde tüketin. Mümkün olduğunca taze malzemelerle yiyeceklerinizi hazırlamaya dikkat edin ve yemeklere kattığınız tuz miktarını azaltınız. Çok tatlı, yağlı yiyecekler ve alkollü içecekler, özellikle vücudunuzu temizleyen ana organ olan karaciğere zarar veriyor. Ayrıca vücudunuzun su kaybetmesine yol açıyor.  Sağlıklı bir beslenmedeki en önemli unsur vücudunuza faydalı yiyecekleri menünüze eklemek ve zararlı olan yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaktan geçer” tavsiyesinde bulundu.
Etkinlikte Rhein-Main Türk Alman Ticaret Birliği (DTGB) yeni üyelere üyelik belgeleri takdim edildi. DTGB’ye yeni üye olan işverenlerden Caner Kılıç’a MÜSİAD Hessen Başkanı Musa Aydın, Ayşe Özdemir’e Frankfurt Ekonomi Ataşesi Tansu Günendi ve KT Bank Frankfurt Müdürü Kutsi Arslan’a da Kocagöl Holding Grup Başkanı Mehmet Kocagöl üyelik plaketini takdim ederek tebrik ettiler.