AP’den PKK ve DHKP-C kararı!

Terör örgütü PKK ve DHKP-C’nin de aralarında olduğu Avrupa Birliği’nin (AB) terör örgütleri listesindeki kişi ve grupların Avrupa Parlamentosuna (AP) girişinin yasaklanması kararlaştırıldı.

AP üyelerine gönderilen genelgeye göre, AP Başkanı Antonio Tajani’nin  AB terör örgütleri listesinde yer alan tüm kişi, grup ve yapıların AP’ye  erişimine yasak getirilmesi yönündeki teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

Bu karar çerçevesinde, AP üyeleri ve siyasi grupların AB Konseyi  listesindeki grup ve yapıları temsil eden kişileri davet etmemesi veya AP  binalarına erişimlerinin kolaylaştırmamaları istendi.

ÇADIR KURMALARI DA YASAKLANDI

Buna ek olarak, bu tür kişi, grup ve yapıların görsel yolla veya AP sınırları içindeki diğer etkinliklerle tanıtımının yapılamayacağı da belirtildi. Genelgede, şüphe durumunda AP’nin güvenlik dairesiyle iletişime geçilmesi  istendi.

PKK VE DHKP-C DE LİSTEDE

Genelgenin ekinde yer alan listede, PKK ve DHKP-C de bulunuyor. Ancak  isimler bölümünde sık sık AP’deki etkinliklere katılan PKK’nın Avrupa  sorumlularına yer verilmiyor.

AP’DEKİ SKANDALLAR KARŞISINDA TÜRKİYE SÜREKLİ UYARI YAPIYORDU

PKK’nın Avrupa’daki dernekleri üzerinden AP’de terör örgütü lehine  etkinlikler düzenlemesi Türkiye’nin tepkisini çekiyor.

Ankara, 2016 yılında AP’deki bir sergide terör örgütü elebaşı Öcalan’ın resimlerine yer verilmesini kınamıştı.