ARALARINA KORONA GİRDİ

 

Erdal Altuntaş
HAMBURG – Okumak için Türkiye’ye giden 160’ı erkek, toplam 220 öğrenci Korona Virüsü yüzünden uçuşların iptal olmasıyla Almanya’ya gelemiyor. Ankara ve Konya’daki yurtlarda kalan öğrenciler yetkililerden gelecek iyi haberi bekliyor. Ankara’daki yurtta kalan 40’ı Alman vatandaşı olan öğrenciler, yurdun tedbir amaçlı kapatılmasıyla perişan oldu. Akrabaları olanlar yakınlarına giderken, kimsesi olmayan 16 öğrenci yurtta çaresiz bir şekilde uçuş haberini bekliyor.

Trabzonlu Arif ve Duygu Ustaalioğlu’nun, Ankara’da bir kolejin yurdunda kalan oğulları Salih Ustaalioğlu (18) da yurdun kapatılmasından dolayı mağdur öğrenciler arasında yer aldı. Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan Arif ve Duygu Ustaalioğlu, oğularını Hamburg’a getirmek için verdikleri çabaların da sonuçsuz kaldığını belirterek “Oğlumuz Salih, tamamı Almanya’dan gelen 160 kişinin kaldığı bir erkek yurdunda kalıyordu. Yurdu virüsden dolayı tedbir amaçlı kapattıklarından dolayı tüm öğrenciler yurttan ayrılmak zorunda kaldı. Türkiye’de akrabası olmayan veya akrabaları tarafından virüs nedeniyle eve alınmak istemeyen 16 kişinin gidecek hiçbir yeri yok. 16 aile de çocuklarımızı Almanya’ya getirmeye çalışıyoruz ama ne Türk, ne de Alman makamlarından şimdiye kadar olumlu bir cevap alamadık. 160 öğrencinin 40 tanesi Alman vatandaşı diğerleri ise çifte vatandaşlar.

Ama uçuşlar 30 Nisan’a kadar iptal edildiği için çocuklarımızı buraya getiremiyoruz. Lütfen yetkili makamlar bize sahip çıksın ve çocuklarımızı bize getirsinler” dediler. Ustaalioğlu Ailesi, erkek öğrencilerin dışında aynı özel koleje ait 60 kız öğrencinin de Konya’daki yurtlarda kaldığını hatırlatarak “Toplamda 220 öğrenci var. Hepsi de mağdur ve perişan durumdalar. Alman ve Türk yetkililere sesleniyoruz. 16-19 yaş arasındaki çocuklarımız için bir uçak kaldırın ve çocuklarımızı Almanya’ya gönderin. 2 haftadır büyük bir stres içindeyiz. Böyle giderse Korona’dan değil ama stresden öleceğiz” diyerek çaresizliğini dile getridiler.