ARAS’A REKOR OY

Hüseyin YüceSTUTTGART- Baden-Württemberg eyaletindeki seçimleri iktidarda bulunan Yeşiller Partisi yüzde 30,5 oranıyla kazandı. 2012’de yapılan seçimlere göre oylarını yüzde 7,5 oranında artıran Yeşiller Partisi birinci parti konumunda. Hristiyan Demokrat Part (CDU) ise 11,8 oranında oy kaybederek, yüzde 26,9 ile ikinci parti oldu. Yüzde 10,2 oranında oy kaybeden Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise yüzde 12,8 oy aldı. Baden-Württemberg’de seçimlere ilk kez katılan AfD ise yüzde 14,9 oranıyla ilk kez eyalet meclisine girmeyi başardı. Bir önceki seçimlerde barajı aşamayan Hür Demokrat Parti (FDP) de yüzde 8,4 oy oranıyla meclise yeniden girmeyi başardı.
İktidardaki Yeşil-SPD koalisyonu coğunluğu sağlayamadı. Buna göre; FDP’yi de yanlarına alarak üçlü bir koalisyon hükümeti, ya da Yeşiller ile CDU’nun kuracağı büyük koalisyon hükümeti kurulması ihtimali yüksek görünüyor.

ARAS REKOR KIRDI
Seçimlerde değişik partilerden Türk kökenli siyasetciler de aday olmuştu ancak bunların sadece ikisi yeterli oyu alarak meclise girmeye hak kazandılar. Stuttgart’tan Muhterem Aras ile Bodensee blgesinden Neşe Erikli Yeşillerin listesinden meclise girmeyi başardı. Geçen dönem seçilerek meclise giren ilk Türk kökenli olma özelliğini koruyan Muhterem Aras Stuttgart Birinci bölgeden yüzde 42’lik oy oranı ile eyalette en yüksek oy alan aday olarak bu seçimde bir rekora adını yazdırdı. Eşi Türk kökenli olan SPD’in eyalet başkanı Dr. Nils Schmid de, düşen oy oranına rağmen, Reutlingen bölgesinden milletvekili seçilmeyi başardı. Diğer Türk adaylar; Hıdır Gürakar (SPD), Ergun Can (SPD), Erdal Özdoğan (FDP), Ayşe Boran (Sol Parti) ve Gökay Akbulut (Sol Parti) ise meclise giremediler.