ARD’ye ATATÜRK protestosu

Erdal Altuntaş
HAMBURG – Alman Devlet Televizyonu Birinci Kanalı ARD’de 1 Aralık Pazar günü yayınlanan “Das vergessene Massaker – Unutulan Katliam” adlı programda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ve Türkiye’ye yönelik yapılan hakaret sonrası Almanya’daki Türkler harekete geçti. Birçok şehirde Atatürkçü Düşünce Derneklerinin organizesinde, bazı vatandaşlarımız ARD televizyonu ve ona bağlı WDR, NDR gibi diğer televizyon kuruluşu önlerinde toplanarak ARD’nin gerçek dışı itham ve karalamalarda bulunulmasını protesto etti. ARD’de Thorsten Mack ve Karaman Yavuz’un hazırladığı, „Unutulan Katliam-Atatürk Alevileri Nasıl Öldürdü“ isimli belgesel Tunceli’de çekildi ve arşiv fotoğraflarına yer verildi. Röportajların da yer aldığı ve 6 dakika süren belgeselin içeriğinde, Türk arşivlerinde 1937 yılından kalma önemli bir belge bulunduğuna vurgu yapıldı. Haberde, Dersim’den sorumlu generalin zehirli gaz talebinde bulunduğu, Hitler’in Nazi Almanya’sından 20 ton zehirli gaz sipariş verildiği yer aldı. Belgeselde, Atatürk’ün imzasını taşıdığı öne sürülen belgelere de yer verildi.

GERÇEKLERLE ÖRTÜŞMÜYOR
ARD’de yayınlanan belgeselde, „Atatürk’ün Almanya’dan satın alınan zehirli gazı Dersim’de Alevilere karşı kullandığı“ iddiası Almanya’nın liman şehri olan Hamburg Atatürkçü Düşünce Derneği (HADD) tarafından da protesto edildi. Rothenbaumchausse’deki Nord Deutsche Rundfunk (NDR) binasının önünde toplanan HADD üyeleri, yağmurlu havaya rağmen 1 saat kadar bina önünde kalarak Türk bayrakları ve Atatürk posterleri açtılar. HADD Başkanı Serdar Temur ve yönetim kurulu üyesi Mete Tiril Türkçe ve Almanca olarak yaptıkları konuşmalarda „Atatürk’ün Hitler’e benzetilmesinin Türk toplumunu rencide ettiğine dikkat çektiler. HADD Başkanı Serdar Temur ve yönetim kurulu üyesi Mete Tiril Türkçe ve Almanca olarak yaptıkları konuşmalarda, ARD Televizyon Kanalının “ttt – titel thesen temperamente” programında yayınlanan “Unutulmuş Katliam“ içerik olarak hiç bir şekilde gerçeklerle örtüşmediğini söylediler.

TÜRK HALKI ÖZÜR BEKLİYOR
Serdar Temur yaptığı konuşada „Bu belgesel, sunum şekli ve içerik olarak Almanya’da huzur içinde yaşayan Türk Toplumunda büyük bir kızgınlık uyandırmıştır“ diyerek, Alevilerin Türk halkının temel unsurları olduğunu belirtti. Günümüzde bile Alevilerin Cem Evlerinde hem Atatürk’ün hem de dördüncü Halife Ali’nin ve Hacı Bektaşi Veli’nin resimlerinin yan yana asılı olduğunu belirten Temur, „Sizin yayınınızdaki iddianızın tam tersine olayların geçtiği Tunceli halkı bugün bile örnek bir şekilde, kendilerini Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ilkeleri ve Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimleriyle tanımlarlar. Üstelik Atatürk, söz konusu tarihlerde ölüm döşeğinde çok ağır hasta olarak yatıyordu. Buna rağmen Atatürk’e kara çalan bir başlıkla (Kemal Atatürk Alevileri nasıl katlettirdi) demek ve tarihi bu denli çarpıtma isteği, bilgisizliğin de ötesinde sorumsuzluktur. Sorumsuzca sunulmuş bu program için Türk halkından özür dilenmelidir“ şeklinde konuştu. Öte yandan Hessen Atatürkçü Düşünce Derneği de “ARD sei ehrlich, gerecht. ARD dürüst, adil ol. Hepimiz biriz, Mustafa Kemal Atatürk’üz.” başlıklı bir online imza kampanyası başlatarak tüm duyarlı insanların bu kampanyaya destek vermeye davet etti. Program sorumluları tarafından yapılan yazılı açıklamada ise “Mustafa Kemal Atatürk’ü, Hitler ile kıyaslamadık ve eşitlemedik” sözlerine yer verildi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. ARD’ye ATATÜRK protestosu için yorumda bulun

    ARD’ye ATATÜRK protestosu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ARD’ye ATATÜRK protestosu için ilk yorumu yapabilirsin.