AŞILI OLMAYANLARA KISITLAMALAR BAŞLIYOR

Rheinland-Pfalz’da 12 Eylül Pazar gününden itibaren 2G pratik olarak geçerli olacak

AŞILI OLMAYANLARA KISITLAMALAR BAŞLIYOR

Kâmil Yılmaz
LUDWİGSHAFEN – Rheinland-Pfalz’daki korona sayıları çarpıcı biçimde artmasının ardından, eyalet hükümeti yeni korona kurallarını onayladı. Önümüzdeki cumartesi günü Rheinland-Pfalz’daki korona salgınıyla mücadele için şu anda geçerli olan düzenlemenin süresi doluyor. Bununla birlikte, salon etkinlikleri için 3-G kuralı aşılanmış, iyileşmiş veya test edilmiş kişiler için 23 Ağustos’ta belirlenmiş ve yürürlüğe girmişti. Rheinland-Pfalz hükümeti aşının öncelikli olduğunu belirterek, soğuk mevsimi göz önünde bulundurarak aşı kampanyasını daha da ilerletmek istediğini açıkladı. Salı günü yapılan oturumda alınan kararlar ile hükümet, kamu yaşamının güvenli hale getirilebileceği koşulları tartışarak yeni kurallar belirledi. Yeni uygulamanın 12 Eylül Pazar günü başlamasına karar verildi. Başbakan Malu Dreyer (SPD), Mainz’deki kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamada, aşı olup iyileşenler için “çok büyük bir normallik” geleceğini söyledi.

Rheinland-Pfalz’da yeni düzenlemeler
Aşı olan ve iyileşenlerin yanı sıra, negatif test alan herkes, daha az da olsa etkinliklere katılabilmesi veya restoranları ziyaret edebilmesi öngörülüyordu. Fakat yeni alınan kuralların çerçevesi daraltılarak 2G uygulanmasına geçileceği karara bağlandı.

Üç yeni uyarı seviyesi aşağıdaki üç faktöre dayanıyor:

1. Korona virüs ile bilinen 7 günlük yeni enfeksiyon insidansı
2. Hastaneye yatış insidansı – yani, 100.000 nüfusa dayalı olarak yedi gün içinde hastanelere kabul edilen yeni Kovid-19 hastalarının sayısı.
3. Hastanelerde yoğun bakım ünitelerinde bulunan Covid-19 hastalarının yüzdesi.

Üç faktörün tümü için üç uyarı seviyesi kabul edildi. Buna göre iç mekânlara kabul edilirken, aşılanmış kişiler – yani aşılanmış veya iyileşmiş herkes – dikkate alınacak. Bu, aşılı ve hastalaığı atlatmış kişiler için herhangi bir kısıtlama olmadığı anlamına geliyor.
Uyarı seviyesi 1’de, yalnızca negatif test gösterebilen en fazla 25 kişiye izin verilecek. Bu kota kullanılırsa, aşılanmamış kişiler, test sertifikaları olsa bile iç mekânlara alınmayacaklar.Uyarı seviyesi 2’de test kanıtı olan on kişi iç mekâna alınırken, uyarı seviyesi 3’te bu sayı sadece beş kişi olabilecek. Şu anda sadece 12 yaşından itibaren aşılamaya izin verildiği için on bir yaşına kadar olan çocuklar bu uygulamadan muaf olacaklar.

Kreşlerde karantina kuralları
Rheinland-Pfalz’da ayrı bir yönetmelikte hafta başında kreşler için karantina kuralları revize edildi. Eyaletin yeni yönetmeliğinde korona enfeksiyonu olan çocukların derhal karantinaya alınmasını şart koşuyor. Bu, etkilenen kreş grubundaki diğer tüm çocuklar için de geçerli olacak. Ancak, negatif bir PCR testi ile karantinadan çıkılabilecek. Sağlık Bakanlığı, bunun çocukların erken bir aşamada kreşe gitmelerini mümkün kılacağını açıklıyor. Sağlık Bakanı Hoch, “Böylece kreşlerin güvenli bir yer olmaya devam etmesini sağlıyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

Okullarda enfeksiyon durumu kötüleşiyor
Yetkililere göre, Rheinland-Pfalz’da yeni öğretim yılının başlamasından bir hafta sonra 601 okulun enfeksiyon vakalarından etkilendiğini açıkladı. (3 Eylül Cuma itibariyle). Bu, Rheinland-Pfalz’daki meslek okulları da dahil olmak üzere 1.624 okulun üçte biri (yüzde 37) olduğu kaydedildi. Yaklaşık 1.500 okul çocuğu enfekte olarak kabul edildiğinde bu da yüzde 0,3’lük bir paya tekabül ediyor. Öğretmen sayısı ise yüzde 0,1 olduğu ve bunun da yüze 42 anlamına geldiği vurgulandı. Yetkililer, sonbahar tatiline kadar okullarda haftada iki korona testi yapılacak. 2 doz aşılandığı veya iyileştiği gösterilebilen veya okul gününün başında bir test kanıtı sunabilen gençler ve öğretmenler için bu uygulamanın geçerli olmayacağı da verilen bilgiler arasındaydı.