Ateş deyip geçmeyin “FMF belirtisi olabilir”

Ünlü dizi oyuncusu Gamze Şenol, Doğu Akdeniz çevresi ülkelerde sık görülen Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) hastalığına dikkatleri çekmeye devam ediyor. Her yıl 28 Şubatta düzenlenen „Nadir Hastalıklar Günü“ öncesi yaptığı açıklamalar ile Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) hastalığına hakkında farkındalık oluşturmaya çalıştı.

FRANKFURT – Televizyon dünyasının yakından tanıdığı oyuncu Gamze Şenol, Nadir Hastalıklar katagorisinde yer alan Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) hastalığına dikkatleri çekerek insanları bilinçlendirmeye çalıştı. 28 Şubat „Nadir Hastalıklar Günü“ öncesi yaptğı açıklamada oyuncu Gamze Şenol, „Nadir hastalıkları teşhis etmek genellikle uzun zaman alan bir sorundur. Çünkü doktorlar belirtilerin çoğunlukla yaygın hastalıklara ait olduğunu düşünmektedirler. Bu sebepten bugün benim için çok önemli olan ve nadir görülen bir hastalığa dikkatinizi çekmek istiyorum.

Ailevi Akdeniz Ateşini biliyor musunuz?
En çok Doğu Akdeniz’den gelen insanlarda görülür. Maalesef Türkiye’den gelen insanlarda da bu hastalık yaygıın olarak görülmektedir. Bu hastalık herhangi birinde varsa, tekrar tekrar bir ila üç gün süren ateş atakları ortaya çıkar. Karın, göğüs veya eklemlerde hissedilen ağrı ateşe eşlik eder. Ailevi Akdeniz Ateşi kalıtsal olabilir; bu nedenle Ailevi Akdeniz Ateşi veya kısaca FMF olarak adlandırılır. Belirtiler tanıdık geliyorsa sağlıklı ve doğru bilgi için lütfen mehralsnurfieber.de web sitesini ziyaret edin“ diyerek hastalığın teşhis ve tedavsi için doğru bilgiye ulaşmanın önemine vurgu yaptı.