ATFF, GENÇ YETENEKLERİ KEŞFETMEYE DEVAM EDİYOR

ATFF, GENÇ YETENEKLERİ KEŞFETMEYE DEVAM EDİYOR

ATFF, yetenekleri keşfetmek amacıyla genç gurbetçi sporcuların performans testini Waiblingen’de gerçekleştirdi. Bu seferki yaş gurubu 2010 doğumlular oldu.

MUSTAFA KARAMAN

WAİBLİNGEN- Avrupa’daki Türk futbolcularının geliştirilmesi ile Türk futboluna kazandırılması hedefiyle 2019 yılında kurulan kısa adı ATFF olan Avrupa Türk Futbol Federasyonu Almanya’nın Stuttgart yakınlarında bulunan Waiblingen kenti VFL Waiblingen spor sahasında başta Avrupa Futbol Teknik Sorumlusu Erol Koloğlu olmak üzere Teknik Koordinatör Tarkan Bucak, Scauot Şefi İbrahim Aydın ayrıca Nico Kristen (DFB C lisansı), Celaletin Şahin (DFB Elite Gençlik Lisansı), Tom Hermann ve Sebastian Grober’den oluşan Teknik ve bilgi donanımı yüksek olan eğitmen ekibiyle yetenekleri keşfetmek amacıyla genç gurbetçi sporcuların performans testini gerçekleştirdiler.

BAŞARILI ALT YAPI

ATFF olarak Erol Koloğlu, önderliğinde, yakın geçmişin yıldız oyuncularının ağırlıkta oldu bir teknik kadro genç futbolculara eğitim veriyor olmasının sevindirici olduğunu söyleyen ATFF Genel Başkanı Ayhan Yıldız bu potansiyele tüm ebeveynler olmak üzere tüm gençlere kulak vermeye davet etti. Yetenek belirlemeye kadar çok çeşitli futbol insanlarını kendine çeken eğitim kurslarından biridir hatta ATFF ekibi, bir kez daha başarıyı altyapı futbolcularının verdiği katkıyla yaşamış güçlü bir kuruluştur diyen Ayhan Yıldız, “Gördüğünüz gibi deneyimlerinden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için her birinden 5 yaşından başlayarak birinci takıma kadar belirli yaş grupları ve durumlarda yetenek belirlemekteyiz” dedi. Kalite ve yetenek asla tesadüf olmadığını yenileyen Yıldız, “ATFF olarak daha önce analizini yaptığımız ve futbol yetenek avcıları yine yanılmadı, biz burada profesyonel ekimizle genç kuşakları futbola kazandırıyoruz. Bizim sayemizde yani ATFF’nin sorumluluğunda daha küçük yaş grubundaki çocuklar birçok yetenekli futbolcu yeni takımlara seçilme fırsatı yakalayacaktır. ATFF futbolun beşiği olarak genç nesillerle güçlerini birleştirerek, Türkiye, Avrupa ve dünya futboluna katkılarını arttırarak devam ettireceklerdir”  diyerek ATFF olarak futbola tam destek vermekten gurur duyduklarına işaret etti.

ÖNEMLİ BİR SORUMLULUK

Yetenek tespiti çok önemli bir iştir sözlerine vurgu yapan ATFF Avrupa Futbol Teknik Sorumlusu Erol Koloğlu, “ATFF olarak tespit etmek ve pürüzsüz bir cevheri bulup işlemek bizim işimiz. Biz ATFF ekibi olarak futbolun bir sonraki yıldızlarını aramak için kollarımızı sıvadık. Gözlemlerimizde oyun stilini ve kültürünü bilmek ve ardından bunu baktığınız oyuncularla ilişkilendirmek önemlidir” dedi. Önemli bir sorumluluk üstlendiklerini belirten Koloğlu ve ekibi, bu yeni yapılanmayı ATFF Genel Başkanı Ayhan Yıldız’ın istediğini vurgulayarak, “Kafasında genç oyuncuların bakıp da imrenebileceği ve çok şey öğrenebileceği yıldızlardan bir eğitici ekip oluşturmak vardı. Bilginin elbette çok önemi var ama futboldan gelmenin anlamı daha büyük. Gençlerin önüne Avrupa’nın en elit futbolcu kadrosunu örnek olarak koyduk. Bu işi en güzel şekilde gençlerle yapabileceğimi düşündüm. Bu yola baş koyduk ve Avrupa ve Türk futboluna böyle hizmet verebileceğimi hesapladım. Bu gibi seçmeler ile gurbetçi futbolculara performansını test ederek onları geleceğe yönlendirmede adım atıyoruz” ifadelerine yer verdi.

ÜSTÜN HİZMET

ATFF ekibinde süreli bir bilgi alışverişi olduğuna vurgu yapan ATFF Avrupa Futbol Teknik Sorumlusu Erol Koloğlu, “ Bugün ise futbolcu yok denecek kadar az. Yetenekler hep arka planda kalıyor. Keşfedilmiyor.  Bana göre futbolcu üretiminde büyük bir dibe vuruş yaşanıyor. Biz de ATFF ekibi olarak bunu herhangi kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak, üstün hizmetle genç yetenekleri erken bir aşamada keşfetmeye, bu yetenekleri teşvik etmeye ve gerekirse onları rekabetçi sporlara giden yolda tavsiye etmeye çalışıyoruz” diye sözlerine son verdi.

TEKNİK ANALİZ

Fiziksel yapısını değerlendirmek için birinin futbol oynadığını görmenize gerek yok. Bu, oyuncular dışarı çıkarken, ısınma sırasında veya hatta bir teknik ekibin isteklerine kulak vermesine kadar bu yaşta bu izlenimler daha büyük bir faktör ama yine de fiziksel gelişimi değerlendirmek zorundasınız diyen ATFF Teknik Koordinatör Tarkan Bucak, “Oyuncuları eğitebilir, geliştirebiliriz ama antrenörleri ve teknik ekibi dinlemeye, bir takımın parçası olmaya açık değillerse sorun çıkar. Bir oyuncunun farklı durumlarda nasıl tepki verdiğini not etmek önemlidir” dedi. Hız çok önemlidir ve çoğu oyuncunun buna ihtiyacı vardır. Teknik analiz de yaptıklarının altını çizen Bucak, “Ancak biz hıza pozisyonun gereklilikleri açısından bakıyoruz. Defans oyuncularının, özellikle de bek oyuncularının, ayakta başlama vuruşlarından kısa mesafelerde hız aradığımız orta saha oyuncularına göre daha uzun mesafelerde hıza sahip olmaları gerekir. Saldıran oyunculara bakın ve bir oyuncuyu geçmek için bir hileleri varsa, savunma oyuncularından kaçmak için ivme ve hızları yüksek teknik seviyede oyuncular gerektirir. Oyuncuların topu iyi kontrol edip etmediğine bakıyoruz. İlk dokunuşları nasıl? Topu aldıklarında nasıl tepki veriyorlar? Topu iki ayağıyla kontrol edebilirler mi? Dengeli/koordineli mi? Biz daha çok topla nasıl koştuklarına, iyi bir koordinasyona sahip olup olmadıklarına ve topu alırken ilk hamlelerine odaklanıyoruz. Sahanın yukarısında baskı yapan, topa sahip olma odaklı bir oyun oynayan bireysel futbolcu veya bir takım”  hedeflerinde oluşturmak olduğunu söyledi.