ATGİAD Avrupalı gençlere seslendi

blank

 

Başarılı organizasyonlara imza atan ATGİAD bu kez geleceğimiz olan gençlerin meslek eğitimini katılımcılarla birlikte masaya yatırdı.

 

Mustafa Karaman
STUTTGART- Avrupa Türk Genç İş Adamları Derneği (ATGİAD) tarafından her ay düzenlenen bilgilendirme akşamının bu ayki konuğu Stuttgart Ticaret ve Sanayi Odası (İHK) ve TEMPO pro Ausbildung PLUS yetkilileri oldu. Konuşmacılar, başta melek eğitimi olmak üzere ikili (dual) meslek eğitiminin avantajları, meslek eğitimi sırasında destek, işletmelerin meslek eğitimi, kalifiye iş gücü eksikliği ve Eğitmen Belgesi (AdA-Schein) konularına genişlik getirildi. Avrupa Türk Genç İş Adamları Derneği (ATGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Sandıkcı ve tüm dernek yöneticileri ile üyelerinin hazır bulunduğu bilgilendirme akşamında konuşmacı olarak İHK adına Edi Matic, Zeynep Akpınar ve Elnur Gurbanov katılırken TEMPO pro Ausbildung PLUS adına konuşmacı Proje Yöneticisi Sosyal Pedagog Hayal Ayık katıldı. Ayrıca Stuttgart Ticaret Ataşesi Mehmet Ali Çolakoğlu da toplantıya katılanlar arasında yer aldı.

 

blank

ATGİAD’DAN EĞİTİME DESTEK
Katılımın yüksek olduğu bilgilendirme akşamında programın sunumunu ATGİAD Genel Sekreterei Faik Ergezen yaptı. İlk olarak kürsüye ev sahibi ATGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Sandıkcı gelerek bir selamlama konuşması yaptı ve herkese teşekkürlerini iletti. Ayrıca bu tür alanlarda eğitime devamlı katkı sağlayacaklarını belirten Sandıkçı, “İHK ile olduğu gibi TEMPO pro Ausbildung PLUS’la da güç birliği yapıyoruz. Birlikte birçok projeler gerçekleştireceğiz” dedi. Daha sonra kürsüye gelen Stuttgart Ticaret Ataşesi Mehmet Ali Çolakoğlu, ATGİAD’ın faaliyetlerini taktirle karşıladıklarını söyledi ve bu ATGİAD’ın yaptığı faaliyetlerin diğer derneklere de örnek olmasını temenni etti.

KALİFİYE ELEMAN EKSİK
Sunumun ilk bölümünde TEMPO pro Ausbildung PLUS adına konuşmacı Proje Yöneticisi Sosyal Pedagog Hayal Ayık kısaca meslek eğitiminin ve eğitmenliğinin önemi, meslek eğitmenliğinin işverene faydaları, kalifiye iş gücü eksikliği, yenilikçilik ve rekabet gücü, eğitimle verimliliği artırma, maliyeti azaltma, çalışanın kuruma bağlılığı başlıklarında açıklamalarda bulundu. meslek eğitimi piyasasında genç işsizlik ve meslek eğitimi piyasasında ‘Yabancı genç’ işsizlik oranlarını da paylaşan pedagog Ayık, “Almanya’da birçok meslek dalında kalifiye elamanlara ihtiyaç var. Şirket bünyesinde meslek eğitimi olanağı sunmakla gençleri başarılı bir kariyer yolunda destekleyeceksiniz hemde kalifiye elemanınızı yetiştirmiş oluyorsunuz” dedi.

 

blank

MESLEK EĞİTİMİ ÖNEMLİ
Stuttgart Ticaret ve Sanayi Odası (İHK) adına ilk olarak söz verilen Edi Matic, Eğitmen Belgesi (AdA-Schein) nasıl elde edilir, imtihanları nasıl oluyor ve eğitmenlerin görevleri ile yetkileri hakkında geniş bilgi aktardı. Daha sonra Azari Elnur Gurbanov Türkçe yaptığı konuşmada KAUSA nedir?  Görevleri nelerdir bu konularda geniş bilgiler verdi. Bir çok genç insan okuldan sonra hangi yoldan gitmek istedikleri konusunda henüz emin olmadıklarını vurgulayan Gurbanov, bu konuda genç göçmenleri yol göstererek onlara yaraşır meslek imkanlarına yönlendirdiklerini söyledi. Son olarak İHK Stuttgart’ta 2013’ten beri Türk kökenli gençler ve ebeveyinlerine yönelik bir proje olan İ-TEbB+ adlı projeden sorumlu Zeynep Akpınar ise çok Türk gencinin meslek sahibi olmalarını sağlamak ile bundan ziyade velilerin ve aile dostlarının kendi eğitimleriyle ilgili danışman olarak hizmet verdiklerini söyledi. Almanya genelinde Türklerin meslek edinmeleri hakkında bazı istatistik rakamları da veren Akpınar, gençlere ve velilere sunulan hizmetleri tek tek anlattı.

 

blank