ATGİAD BİLGİLENDİRDİ

blank

 

Mustafa Karaman
STUTTGART- 2019’da da üyelerini bilgilendirmeye devam eden Avrupa Türk Genç İş Adamları Derneği (ATGİAD) geleneksel olarak her ayın son Çarşamba günü Stuttgart kent merkezi Kriegsbergstrasse 30’da bulunan dernek binasında düzenledikleri sohbet ve bilgilendirme akşamının bu ayki konuğu hem üyesi olan Avukat Engin Sanlı oldu. Programa Avrupa Türk Genç İş Adamları Derneği (ATGİAD) Başkanı Turhan Sandıkçı ile yönetim kurulu ve üyeleri, iş adamlarının yanısıra T.C. Stuttgart Başkonsolosu M. Erkan Öner, Stuttgart Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Mehmet Ali Çolakoğlu da katıldılar.

 

blank

SORUNLARA DEĞİNDİ
ATGİAD Başkanı Turhan Sandıkçı’nın açılış konuşmasının ardından bir selamlama konuşması yapan T.C. Stuttgart Başkonsolosu M. Erkan Öner, ATGİAD’ın faaliyelerinin başarılı bir şekilde devamını diledi ve BW ile Türkiye arasındaki ticaretin artırılmasını artı istihdamı daha da genişletmek gerektiğine vurgu yaptı. ATGİAD Genel Sekreteri Faik Ergezen’in sunduğu programda sözü günün konuşmacısı Avukat Engin Sanlı’ya verdi. Dizel skandalı ile ilgili son gelişmelere değinen Av. Sanlı, dizel skandalının hukuksal boyutunu anlattı. Bu olayın hem mahkemeler hem de Avukatlar ile işletmeler arasında çok sıkıntılar olduğunu vurgulayan Avukat Engin Sanlı, grup olarak dava açılabilineceğini söyledi. Uyum yasasıyla ilgili hararetli tartışmaların olduğuna dikkat çeken Av. Sanlı, yenilenmek istenilen uyum yasasıyla ilgili yeni taslak hakkında geniş bilgilendirme yaptı. Uyum yasasının tamamen değiştirilmediğini bunun aksine var olan yasaya eklemeler yapıldığını çoğunun da strateji olarak uygulandırıldığının altını çizdi. Son olarak da ev satın almak isteyen veya da arsa alıp da ev yapmak isteyen ailelere teşvik primi olan Baukindergeld hakkında uygulamaları anlatan Avukat Engin Sanlı, devletin çocuk başı yaklaşık 12 bin Euro verdiğini söyleyerek 10 sene boyunca senelik 1200 Euro verildiğini ifade etti. Bunun bazı şartlandırmaları olduğunu ve kişi başı 75 bin Euro’nun üzerinde gelir olmaması gerektiğini belirtti. Ayrıca bir kez ev sahibi olanların bu haktan yararlanamıyacağının da altını çizdi.

blank

ATGİAD TANITILDI
İade-i ziyarette bulunan T.C. Stuttgart Başkonsolosu M. Erkan Öner’e ATGİAD merkezi gezdiren Avrupa Türk Genç İş Adamları Derneği (ATGİAD) Başkanı Turhan Sandıkçı, faaliyetler hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı. ATGİAD yöneticilerini tebrik eden Başkonsolos Erkan Öner, geçenlerde BW Parlamento Başkan Yardımcısını ziyaret eden yöneticileri de tebrik ederek Almanlarla ikili ilişkilerin sıcak tutulması hakkında tavsiyede bulundu. Özel ziyaretçi defterini de yazan ve imzalayan Başkonsolos Erkan Öner ile birlikte Ticaret Ataşesi Mehmet Ali Çolakoğlu’na da yöneticiler tarafından çerçeve içerisinde bir sertifika taktim edildi. Daha sonra sohbet akşamında açık büfe ve çay ikramı da oldu.

 

blank