ATGİAD KURTZ’DAN DESTEK İSTEDİ

Avrupa Türk Genç İşadamları Derneği yönetimi “yerel meclislerde temsil eğitim ve konut’ gibi Türk toplumunun meselelerinin çözümü için Baden-Württemberg Eyalet Meclis Başkan Yardımcısı Sabine Kurtz’tan destek istedi

 

Mustafa Karaman
STUTTGART Avrupa Türk Genç İş Adamları Derneği (ATGİAD) Yönetim Kurulu Üyeleri Hasan Uzuner ile Hakan Çalışkan, CDU’lu Baden-Württemberg Eyalet Meclis Başkan Yardımcısı Sabine Kurtz ile bir araya geldi. Baden-Württemberg eyaletinde yaşayan Türk toplumunun sorunlarını aktaran Uzuner ve Çalışkan, politik katılım, dizel araçlara sürüş yasağı konusunda yaşanan kaos, kiralık ve satılık konut sıkıntısı ile eğitim politikası gibi güncel konuları gündeme getirdi. Heyet, özellikle Türk çocuklarının Türkçe öğrenimi ve dini bilgileri alma noktasında bir takım taleplerde bulundu.

TEK TÜRK YOK
ATGİAD yöneticileri, yerel meclislerde hiç bir Türk’ün olmadığına dikkat çekerek, Türklerin de muhakkak yerel meclislerde olmaları konusunda görüşlerini bildirdi. Eyalette yaşanılan konut sorunlarını da masaya yatıran Uzuner ve Çalışkan, konut sıkıntısının gün geçtikçe arttığını, satın alma ve kira fiyatlarının çok yükseklere çıkmasından dolayı çoğu bireyin kiralık ev bulamadığını, bu yüzden de emlak sektörü durgunluk yaşandığını dile getirdi. Heyet, Türk toplumunu da zorlayan konut sıkıntısına bir an önce çözül bulunmasını istedi. Öte yandan dizel araçlara yasak konusunun da yılan hikayesine döndüğünü belirten ATGİAD yetkilileri, bunun herkes için büyük sorun olduğunu vurguladı.

EĞİTİM KONUSU
Baden-Württemberg Eyalet Meclis Başkan Yardımcısı Sabine Kurtz ise, gün geçtikçe büyüyen konut sorununa hükümet olarak el attıklarını, konu ile ilgili eyalet hükümetinde yeni düzenlemeler ve önlem paketi hazırladığını vurguladı. Dizel araçlara sürüş yasağının, eyalet başkenti Stuttgart başta olmak üzere Baden-Württemberg’in birçok şehirlerinde belediyelerin inisiyatifinde olduğunu anlatan Milletvekili Kurtz, zaman içerisinde sistemin oturacağını kaydetti. Kurtz, Türk öğrencilerin eğitim konusunda ise DİTİB ile bir girişim içerisinde olduklarını bildirdi.